Nepravidelná menstruace bývá způsobena nevyrovnanou hladinou hormonů. Kdy je běžná?

27. 4. 2020 0:00
přidejte názor
Autor: shutterstock.com
Nepravidelná menstruace dnes trápí spoustu mladých dívek, ale i žen v pozdějším věku. V určitých fázích života je nepravidelnost cyklu naprosto běžná, ale může být rovněž příznakem vážnějšího onemocnění. Nejčastěji je na vině hormonální nerovnováha, která se projevuje prostřednictvím tělesných změn nebo nejrůznějších vnějších vlivů. Víte, jak ji řešit?

Nepravidelná menstruace a poruchy menstruačního cyklu

Poruchy menstruačního cyklu je možné rozdělit do dvou skupin podle toho, zda je cyklus delší nebo kratší, než je běžné. Za normální délku menstruačního cyklu je považováno 28 dní, nicméně u každé ženy je trvání cyklu individuální záležitostí, a proto se za běžné považuje rozmezí 23 až 35 dní. Pokud si nejste jisté, jak dlouhý je váš cyklus, možná vám pomůže si vést menstruační kalendář.

Jakmile dochází k menstruačnímu krvácení dříve než po 23 dnech, jedná se o poruchu zvanou polymenorea, která se označuje také jako častější přítomnost menstruace. Ve chvíli, kdy se perioda výrazně opozdí a dostavuje se tedy po více než 36 dnech, jedná se o poruchu zvanou oligomenorea, což značí zřetelně opožděnou menstruaci. Výjimku netvoří ani úplné vynechání menstruace, tehdy hovoříme o tzv. amenoree, která bývá častým důvodem neplodnosti u žen.

Příčiny nepravidelné menstruace

Nepravidelný menstruační cyklus může mít celou řadu původců, ve většině případů se však jedná o vlivy vnějšího prostředí, mezi které patří například častý stres. Vlivem těchto faktorů následně dochází k nevyrovnaným hladinám hormonů, které menstruační cyklus ovlivňují.

Ženy se během svého života setkají s různými situacemi, kdy je naprosto běžné a dokonce i pravděpodobné, že jejich menstruační cyklus bude nepravidelný. Typicky tomu tak bývá u mladých dívek v prvních měsících periody, u žen, které vysadily hormonální antikoncepci, dále po porodu v důsledku kojení a rovněž v pozdějším věku s blížící se menopauzou.

Onemocnění, jež mohou způsobit nepravidelnou menstruaci

Přestože se ve většině případů není čeho obávat, jelikož pravidelný cyklus nemá spousta žen, nelze vyloučit ani závažnější příčiny nepravidelné menstruace. Proto je vždy vhodné podstoupit lékařské vyšetření. Může se jednat o následující onemocnění:

  • Gynekologické záněty
  • Endometrióza
  • Mnohočetné cysty na vaječnících
  • Děložní polypy
  • Rakovina děložního hrdla
  • Děložní myom

Nepravidelná menstruace u mladých dívek

U mladých dívek, které teprve začaly menstruovat, je naprosto běžné, že se menstruace dostavuje v nepravidelných intervalech, neboť tělo teprve začíná vyrovnávat hladiny hormonů. Od první menstruace, neboli menarché, může trvat srovnání cyklu klidně i půl roku.

Není rovněž neobvyklé, že se po menarché další měsíc nebo dva žádné krvácení nedostaví. Pokud by se menstruace ani po půl roce neustálila, není od věci navštívit gynekologickou ordinaci, aby lékař ověřil, zda je vše v pořádku.

Kdy se objevuje menarché?

První měsíčky se objevují zpravidla mezi 12. a 14. rokem života, ale někdy i dříve či později. Na dřívější příchod periody může mít vliv například nadváha, nadměrná fyzická námaha či stres, naopak opoždění menarché způsobuje například nedostatečný příjem potravy a nízká váha nebo nedostatek železa v krvi.

Nepravidelná menstruace po vysazení antikoncepce

Ve chvíli, kdy tělo navyklé na hladinu určitých hormonů přestane dostávat jejich pravidelnou dávku, musí se s tím postupně vyrovnat, což zpravidla trvá kolem 3 měsíců. Pozvolné vyrovnávání hladin hormonů se často projeví nepravidelnou menstruací, a někdy dokonce jejím vynecháním. Pokud nepravidelnost přetrvává delší dobu, je vhodné podstoupit gynekologické vyšetření.

V prvních měsících po vysazení je běžné, že se hned nedostaví ovulace, v takovém případě dochází k anovulačnímu cyklu. Není to však pravidlem. Zatímco některá žena může být v prvních měsících po vysazení antikoncepce neplodná, u jiné může dojít k hyperaktivitě vaječníků a může otěhotnět bez zvýšené námahy.

Nepravidelná menstruace při kojení

Obecně platí pravidlo, že při plném kojením po porodu, tedy alespoň 5× denně, by se menstruace zpočátku neměla dostavit. Způsobuje to zvýšená hladina prolaktinu, díky které jsou hladiny estrogenů naopak snížené. Právě estrogeny mají zásadní vliv na nárůst děložní sliznice, která ovlivňuje menstruační krvácení. Ve chvíli, kdy se frekvence kojení sníží, hladina estrogenů se zvýší a dostaví se menstruace.

Kolísání hormonů v závislosti na kojení

V období kojení mohou hladiny estrogenu a prolaktinu různě kolísat nejen v závislosti na frekvenci kojení, ale také z důvodu spánkového deficitu, špatné životosprávy nebo nadměrného stresu. Další příčinou může být rovněž výše zmiňovaný anovulační cyklus, který se zpočátku typicky objevuje u kojících žen. To, že dostanete menstruaci ještě totiž nemusí znamenat, že zároveň ovulujete. Nepravidelná menstruace se rovněž může objevit po ukončení kojení.

Míváte nepravidelnou menstruaci?

Nepravidelná menstruace po 40

U žen po 40. roce života bývá opožděná perioda zpravidla znakem blížící se menopauzy. Tento věk je ovšem jen průměrným ukazatelem. U někoho může dojít k nepravidelnostem již po 35. roce vlivem zpomalené funkce vaječníků, stejně tak ale není výjimkou, aby žena menstruovala i po 50. roce života. Nepravidelná menstruace v přechodu může být dále doprovázena i jinými tělesnými projevy, mezi které patří:

  • Návaly horka
  • Bolesti hlavy
  • Změny nálad
  • Poruchy spánku
  • Závratě
  • Stavy úzkosti
  • Podrážděnost
  • Pokles libida
  • Vypadávání vlasů

Jak řešit nepravidelnou menstruaci?

Pokud vás trápí poruchy menstruace, je namístě vyhledat lékaře, který vás vyšetří a na základě zjištění příčiny stanoví vhodnou léčbu. V některých případech může být včasná diagnostika zásadní, zejména kvůli možnému výskytu závažnějších onemocnění a také pro odvrácení neplodnosti, například v případě anovulačního cyklu.

Pokud je na vině porucha hormonálního systému, je možné přistoupit k léčbě prostřednictvím antikoncepčních prostředků, případně injekčním podáním hormonů. Ve chvíli, kdy ženy trápí nepravidelnost cyklu s přicházející menopauzou, využívají se léčiva pro úpravu nebo úplné zastavení menstruace.

Nepravidelná menstruace: přírodní léčba

Pokud byste rády přistoupily k léčbě nepravidelné menstruace přírodní cestou, je možné využít přípravky obsahující fytoestrogeny. Jedná se o bylinné hormony, které se užívají jako přírodní medicína k úpravě hormonální nerovnováhy. Pokud by vás zajímalo, kde se vyskytují, v největší koncentraci je naleznete například v sóji, pohance, mateří kašičce, pylu a dokonce i červeném víně. Alternativou mohou být také doplňky stravy, které tyto hormony obsahují.

Zdroje: MUDr. Jana Contreras Šklíbová (nutriklub.cz), vitalia.cz, celostnimedicina.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?