Před sněmovnou při projednávání návrhu zákona demonstrovali jeho odpůrci, lobovat přišli i zastánci. Nový předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel se krátce před hlasováním sešel s předsedou poslanecké sněmovny Lubomírem Zaorálkem.
Ministr zdravotnictví David Rath ČSSD ve sněmovně návrh zákona o veřejných nemocnicích hájil tím, že je v současnosti jedinou existující možností budoucího vývoje nemocnic kromě jejich privatizace. Tento zákon je podle něj také jedinou cestou jak sledovat v nemocnicích kvalitu péče. Odpůrci zákona oponovali, že se zákon snaží pouze soustředit moc na ministerstvu zdravotnictví. Poslanec KDU-ČSL Josef Janeček poznamenal, že se kvalita péče prostřednictvím akreditací dá kontrolovat bez ohledu na právní formu nemocnic.
Ministr Rath také popíral obavy poslanců ODS nebo KDU-ČSL z důsledků zákona pro nemocnice, které nebudou chtít přistoupit na podmínky dané tímto zákonem a být připsány na seznam veřejných neziskových nemocnic. Upozornil, že zákon v současném znění dává i jiným nemocnicím možnost mít smlouvu se zdravotní pojišťovnou.
Odpůrci ale tvrdí, že když veřejné neziskové nemocnice budou mít na smlouvu nárok a v každém okrese má podle zákona být jedna veřejná nezisková nemocnice, nebudou pojišťovny s dalšími už smlouvy uzavírat. Poslanec Janeček také kritizoval, že v okresech, kde není žádná veřejná nezisková nemocnice, musí ji ze zákona postavit kraj bez ohledu na to, jestli je pro zajištění péče zapotřebí.
Poslanci se neshodli ani na tom, zda je forma neziskových veřejných nemocnic v Evropě obvyklá, nebo ne.
Odpůrci zákona z řad ODS již dříve uvedli, že bude-li zákon schválen, obrátí se se stížností na Ústavní soud.
(ada), www.Zdravi.Euro.cz
Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz
candy
Nejsem členem žádné politické strany, jsem lékař nemocnice a.s., zákon plně podporuji, tak jako většina zaměstnanců ve zdejší nemocnici. Zákon je přínosem jak s ohledem na zaměstnance, tak s ohledem na pacienty. Alespoň z pohledu zaměstnanců a.s. S pozdravem.