hn: Domníváte se, že se díky novým pravidlům skutečně budou peníze ve zdravotnictví rozdělovat spravedlivěji, jak tvrdí politici a VZP?
Domnívám se, že se na „spravedlnosti“ nic výrazně nezmění. Dojde jen k přesunu peněz mezi pojišťovnami. Ale nelze říci, že peníze budou mířit za potřebnější klientelou.
hn: Takže s novým přerozdělováním nesouhlasíte…
Nejsem jeho příznivcem. Je to celé paradoxní. My například jako pojišťovna s výrazně nižším průměrným příjmem na jednoho pojištěnce ještě přijdeme o část prostředků, se kterými umíme hospodárně nakládat. Přerozdělování bude jen sanovat spoustu nehospodárností VZP. Ukazuje se, že ani nový model nebude spravedlivý, jak by měl být.
Nesouhlasím s tím, co se snaží Všeobecná zdravotní pojišťovna veřejnosti podsouvat: že sbíráme smetanu (aneb dobré, nenákladné pojištěnce) a jim zůstávají ti „špatní“ klienti, jejichž léčba je drahá.
DÁLE ČTĚTE: |
---|
Výzkum - padni komu padni Pojišťovny: Zlepšení nečekáme |
hn: Doplatí na to pacienti?
Jsem přesvědčen, že nová pravidla nepocítí. Ale zcela určitě je pocítí poskytovatelé zdravotní péče.
hn: Přijdou tedy někteří lékaři či nemocnice o smlouvy, protože pojišťovny nebudou mít již peníze na nynější hustou zdravotnickou síť?
Může to skutečně vést až k vypovídání některých smluv. Mohou na to doplatit například nemocnice, lůžková zdravotnická zařízení.
hn: Neušetří stoprocentní přerozdělování alespoň peníze českému zdravotnictví?
Je jisté, že se tím naopak vůbec neušetří. A zdali se zefektivní financování zdravotní péče? Domnívám se, že také ne. Největší problémy, které jsou nyní s financováním, souvisejí s léky a zdravotnickou technikou. Dodávají je distribuční firmy, kterých se stoprocentní přerozdělení přímo nedotkne.
(alx), Hospodářské noviny