Nošení dětí v šátku by mělo podpořit kojení a zmírnit pláč. Jak vybrat ten správný?

16. 6. 2021 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Nošení dětí v šátku má ve světě dlouholetou tradici, přestože k nám se začalo dostávat až v 90. letech 20. století. V současné době je však tato metoda zvaná také šátkování čím dál oblíbenější, což se odráží především na pestré nabídce nejrůznějších typů a velikostí šátků i nosítek pro novorozence a batolata. Zajímá vás, jaký šátek bude pro vaše dítě nejlepší a zda je pro vás vůbec správnou volbou?


Kde se vzalo nošení dětí na hrudi?

Nošení dítěte v šátku může být pro některé rodiče novinkou, ve skutečnosti se však nejedná o nic nového, ať už z hlediska historického či globálního. Matky nosily své děti v šátku po staletí a v některých částech světa, kde se nepoužívají kočárky, stále nosí. Teprve v posledních několika desetiletích se západní společnost odklonila od nošení dítěte v šátku.

V současné době se ovšem čím dál více rodičů navrací k této tradici nošení dětí, která je označovaná také jako metoda šátkování. Tento trend se začal šířit do západní Evropy v 90. letech 20. století díky americké psycholožce Jean Liedloff, která se inspirovala svými opakovanými pobyty mezi amazonskými kmeny primitivních kultur. V roce 2011 vydala prohlášení k nošení šátků i Česká pediatrická společnost, na níž navazuje i odborné poradenství, jak metodu šátkování používat.

Jaké má nošení dětí v šátku výhody?

Zjevnou výhodou nošení dítěte v šátku je pohodlí. Pokud je dítě v šátku nebo nosiči, můžete vykonávat každodenní povinnosti a zároveň vědět, že je u vás šťastné a v bezpečí. Šátek na nošení dětí vám také umožní jít na místa, kam se kočárky dostat nemohou, ať už v přírodě, nebo ve městě. Mezi další výhody patří následující:

 • Podpora kojení. Když je dítě drženo blízko hrudi, matka snáze rozpozná časné známky hladu a může začít kojit, někdy dokonce přímo v šátku či nosiči, aniž by dítě muselo plakat během čekání na jídlo. Toto povědomí o potřebách dítěte přispívá k užšímu svazku mezi matkou a jejím potomkem.
 • Nošené děti méně pláčou. Podle jedné studie kojenci, kteří byli nošeni nejen v reakci na pláč, brečeli a znepokojovali se celkově o 43 % méně a během večerních hodin dokonce o 53 % méně. Přestože se jedná jen o malou studii, stojí tato metoda za vyzkoušení, pokud vaše dítě hodně pláče.
 • Zdravý vývoj. Správné nošení dítěte umožňuje přirozený vývoj lebky, páteře a posturálních svalů. Studie ukázaly, že blízké nošení dítěte, zejména ve speciálním nosítku určeném pro kontakt kůže na kůži, může pomoci regulovat srdeční rytmus, teplotu a dýchání dítěte, což je důležité zejména u předčasně narozených dětí.
 • Silnější vnímání potřeb. Když máte dítě blízko sebe, pravděpodobně si všimnete určitých pohybů nebo zvuků, které vám pomohou pochopit, zda je dítě unavené, hladové nebo potřebuje přebalit. Toto spojení se může rozšířit i na kohokoli jiného, ​​kdo nosí dítě.

Nosítka a šátky na nošení dětí

Zajímalo by vás, jaký šátek na nošení dětí pro vás bude ten pravý? Na trhu dnes najdete celou řadu šátků, vaků a nosičů dětí. To, který vyberete, bude záviset na několika faktorech, jako jsou:

 • Věk a velikost dítěte
 • Typ vaší postavy
 • Váš rozpočet
 • Osobní preference

Měkký šátek na nošení dětí: žakárová vazba

Tento dlouhý kus látky je obvykle vyroben ze směsi bavlny a Lycry nebo Spandexu. Měkká zavinovačka je v podstatě dlouhý kus látky a nosí se ovinutá kolem těla. Vzhledem k povaze látky, kterou je především pružnost, je tento typ nosiče vhodnější pro velmi malé kojence. Tyto typy šátku se dobře dotahují a jsou poddajnější. Elastické šátky na nošení dětí však zpravidla bývají dražší.

Pevnější šátek na nošení dětí: keprová vazba

Tkaný šátek je podobný měkkému, protože se jedná o dlouhý kus látky, který si omotáte kolem těla. Najdete jej v různých délkách, aby vyhovovaly různým tvarům a velikostem těla a nosným pozicím. Rozdíl mezi měkkými a tkanými zavinovačkami spočívá v tom, že látka ve tkané zavinovačce je tužší a strukturovanější a může vám umožnit pohodlnější nošení větších dětí nebo batolat. Může být ale obtížnější se naučit, jak je správně uvázat.

Ring sling šátek přes jedno rameno

Tento typ šátku se nosí na jednom rameni a je vyroben z pevné tkaniny. Po nasazení otevřete látku a vytvoříte kapsu poblíž břicha. Potom dáte miminko dovnitř a jemně zatáhnete za látku poblíž prstenové smyčky, abyste si přizpůsobily velikost a zajistily dítě v šátku.

Prstenové smyčky jsou dobře přenosné a snadno použitelné, jelikož nevyžadují složité vázání. Může vám však připadat nepříjemný tlak na jedno rameno, zvláště pokud máte těžší dítě nebo používáte nosič delší dobu. Tento šátek je tedy vhodný spíše na kratší nošení.

Polstrovaný šátek na dítě typu „meh dai“

Šátky zvané meh dai pocházejí původně z Asie. Jedná se o panel z látky se dvěma pásky, které obepínají pas, a další dva kolem ramen. Tyto pásy jsou často široké a polstrované pro větší pohodlí. Nosítko meh dai lze nosit zepředu, z boku nebo zezadu.

Jsou vhodné pro novorozence i batolata a jsou dostatečně nastavitelné, aby je mohlo používat více lidí. Tento typ nosítka patří do vyšší cenové kategorie, nicméně díky polstrování je pohodlnější, čímž je vhodný i pro delší nošení.

Měkká nosítka

Nosítka jsou vybavena popruhy, sponami a polstrováním, díky nimž je můžete přizpůsobit různým věkovým skupinám, od kojenců až po batolata. Existují značky, které vyrábějí dětská nosítka pro různé výšky a hmotnosti.

Měkký strukturovaný nosič lze nosit na přední části těla a některé umožňují také nesení na bocích a zádech. Tento typ nosiče ovšem nebudete moci použít u nejmladších kojenců bez nějakého typu vložky. Využívání nosiče se doporučuje až po dosažení 4. měsíce věku dítěte.

Bunda na nošení dětí v zimě

Pokud spadá váš termín porodu na chladnější období, možná pro vás bude lepší volbou specifické oblečení na nošení dětí. Nošení dětí v šátku v zimě totiž vyžaduje důkladné zateplení miminka, které v teplejších měsících řešit nemusíte.

Vždy se ujistěte, že je vaše dítě vidět, což znamená, že jej budete nosit na hrudi poměrně vysoko, a to i uvnitř zimního kabátu. Tento typ oblečení je specifický tím, že obsahuje vsadku do bundy na nošení dětí. Některé kabáty ovšem můžete nosit také bez vložky jako běžnou zimní bundu.

Nošení dětí v šátku: negativa

Navzdory mnoha výhodám nošení dětí v šátku či nosítku existují také určité nevýhody, které je dobré vzít v úvahu. Každý rodič je jiný stejně jako každé dítě, a tak je pochopitelné, že šátkování nemusí být pro všechny. Mezi nevýhody mohou patřit následující body:

 • Pokud potřebujete nosit dvě děti najednou, může to být mimořádně obtížné.
 • Pokud lidé ve vašem blízkém okolí neuznávají nošení v šátku, možná je budete muset nejprve přesvědčit. Neignorujte je, protože nejspíš budete potřebovat jejich podporu.
 • Nemůžete nést nic víc než své dítě. Bez ohledu na věk a váhu vašeho dítěte je ve vašem nejlepším zájmu nenosit těžké předměty, jako jsou nákupní tašky. Musíte se tedy spolehnout, že to za vás udělají ostatní, nebo si najdete jiný způsob (auto, taška na kolečkách apod.).
 • V létě se můžete pořádně zapotit, pokud máte své dítě přitisklé na svém těle. To může být nepříjemné nejen pro vás, ale i pro vašeho potomka, pro kterého mohou být vysoké teploty i nebezpečné.
 • V situacích, kdy si potřebujete sednout nebo jít na toaletu, určitě budete mít potíže, když s sebou nemáte nikoho, kdo by si dítě vzal místo vás. Zde se asi hodí více kočárek.

Zdroje: pediatriepropraxi.cz, mamanatural.com, satkomanie.cz, healthline.com, modrykonik.cz

 • Žádné názory
 • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?