Na tuto základnu poukazovala i dřívější zpráva OSN, která se ale zdržela obvinění kohokoliv ze zavinění epidemie.
Epidemie cholery propukla na konci roku 2010 jen pár měsíců po katastrofálním zemětřesení. Podlehlo jí více než 7500 lidí a přes půl milionu se nakazilo.
OSN ve zprávě z roku 2011 připouštěla, že bakterie cholery se mohla dostat z tábora nepálského kontingentu OSN u města Mirabalais do řeky Meye a pak do hlavních říčních toků v karibské zemi.
Propuknutí nemoci tehdy experti OSN nikomu nekladli za vinu. Tvrdili, že následné šíření nemoci ovlivnila řada faktorů od nedostatečného zásobování pitnou vodou po neexistující systém čističek.
Jeden z autorů dřívější zprávy expertka Daniele Lantagneová nyní uvádí, že podle nových dat choleru na Haiti „s vysokou pravděpodobností“ zavlekl někdo, kdo byl nakažen nepálským kmenem nemoci a propojen se základnou u Mirabalais. „Nyní víme, že kmen cholery na Haiti přesně odpovídá kmenu cholery v Nepálu,“ řekla poté, co vědci prozkoumali genetickou informaci kmene bakterie cholery na Haiti a kmene rozšířeného v roce 2010 v Nepálu.
Nové důkazy by údajně mohly mít vážné důsledky pro OSN, po které pozůstalí a rodiny žádají odškodné 100.000 dolarů za každou oběť nákazy (1,9 milionu korun) a 50.000 dolarů pro ty, kteří cholerou onemocněli. Celkem jde o desítky miliard dolarů.
Šéf humanitárních záležitostí na Haiti Nigel Fisher uvedl, že právní oddělení OSN věc dál vyšetřuje.