„Z průzkumu především vyplynulo, že stimulace vagového nervu (VNS) u pacientů trpících Alzheimerovou chorobou více než 12 měsíců je dobře tolerovaná a bezpečná,“ říká doktor Magnus J. C. Sjgren ze švédského Karolinska Institute.
„Průzkum navíc naznačil, že VNS by se mohla používat také jako terapie zlepšující kognitivní schopnosti,“ dodává Sjgren.
Doktor Sjgren spolu se svými kolegy už dříve informoval o příznivém vlivu stimulace bloudivého nervu.
Potvrdil ho šestiměsíční pilotní průzkum, kterého se zúčastnilo 10 pacientů s Alzheimerovou chorobou. Současná studie, uveřejněná v časopisu Journal of Clinical Psychiatry, zahrnuje dalších sedm pacientů, kteří byli sledováni po dobu jednoho roku.
Po roce přišlo zlepšení
Všichni pacienti, kteří se zúčastnili průzkumu, se po roční léčbě rozhodli v terapii pokračovat, uvádí se ve zprávě.
Ze stupnice na měření Alzheimerovy choroby vyplynulo, že po roce se zlepšení projevilo u více než 40 procent účastníků nebo nedošlo k žádnému zhoršení jejich mentálních schopností.
„Je třeba zdůraznit, že stimulace vagového nervu není schválenou léčbou Alzheimerovy choroby. Průzkum měl pouze ověřit, zda je léčba bezpečná, snesitelná a zda by mohla pacientům s chronickou neurodegenerativní poruchou přinést nějaké zlepšení,“ uvádí doktor Sjgren.
„Teprve další průzkumy nám potvrdí, zda může VNS zlepšit kognitivní funkce nebo být přínosem při léčbě Alzheimerovy choroby,“ dodává.
Aktuálně.cz