Pokročilý melanom patří k nejhůře léčitelným typům nádorových onemocnění, například ve Spojených státech amerických se 5leté přežití pohybuje okolo 15–20 %.
Naději pacientům s tímto onemocněním nyní přinášejí výsledky fáze Ib klinických testů dvou imunoterapeutik (pembrolizumabu a nivolumabu), která u účastníků studie významně prodloužila dobu přežití.
Optimismus do dalších fází
Do studie s nivolumabem bylo zařazeno 127 pacientů s pokročilým melanomem, u nichž došlo k progresi onemocnění po úvodní onkologické léčbě.
Nivolumab byl u jedné skupiny účastníků zkoušen v kombinaci s ipilimumabem, další pacienti ve studii pak užívali pouze jeden z léků. Celkové přežití (OS) dosahovalo u nemocných léčených kombinací obou přípravků po 1 roce 94 %, po 2 letech pak 88 %.
Nivolumab je plně humánní monoklonální protilátka IgG4 blokující receptory PD-1, ipilimumab pak plně humánní monoklonální protilátka IgG1 blokující CTLA-4. CTLA-4 a PD-1 působí vzájemně komplementárně v regulaci imunitní odpovědi.
„Léčba pokročilého melanomu v posledních letech zaznamenala dramatické zlepšení, stále je však potřeba zvýšit počet pacientů s dlouhodobým přežitím. Ačkoli představované výsledky přežití po 1 a 2 letech pocházejí teprve z fáze Ib klinické studie zaměřené na kombinaci nivolumabu a ipilimumabu, poskytují dostatečnou podporu pro pokračování výzkumu tohoto léčebného režimu,“ říká jeden z autorů studie dr. Mario Sznol z Yale Cancer Center. Výzkumný tým proto plánuje pro potvrzení dosavadních výsledků fáze II a III. Další studie ve fázi Ib týkající se léčby pokročilého melanomu byla zaměřena na zkoumání účinku pembrolizumabu (MK-3475). Do této fáze klinické zkoušky bylo zapojeno 411 pacientů s pokročilým melanomem. OS po 1 roce u nich dosahovalo 69 %, po 18 měsících pak 62 %.
Server BBC přinesl zprávu, že u 64letého britského pacienta s pokročilým melanomem byl díky pembrolizumabu zaznamenán úspěch v léčbě – snímky jeho plic po 3 dávkách léčiva ukázaly úplné vymizení melanomu v plicích. Pacient pokračuje v terapii od října loňského roku. „Je fascinující vidět, že pro nemocné s pokročilým melanomem existují další, potenciálně účinnější léky. Pembrolizumab by mohl v budoucnu změnit paradigma léčby onkologických onemocnění,“ komentoval výzkum prof. Peter Johnson z Cancer Research UK.