Nová vakcína ochrání ženy před rakovinou děložního hrdla

20. 4. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Londýn 6. dubna (ČTK) - Mezinárodní tým vědců vyvinul novou vakcínu proti rakovině děložního hrdla. Podle laboratorních testů by měla ženy ochránit po nejméně čtyři roky.


Přitom právě tento druh rakoviny patří mezi nejrozšířenější. Způsobuje ho takzvaný papillomavirus, označovaný také jako HPV, který se přenáší zejména pohlavním stykem. Odborníci právě kvůli snadné přenositelnosti viru uvažují, že by proti HPV měly být očkovány dívky, které ještě nezačaly sexuálně žít. Rakovina děložního hrdla trápí i české ženy. V ČR je dokonce její výskyt i dvakrát až třikrát vyšší než v ostatních zemích Evropské unie. Některým z gynekologických nádorů trpí 21 Češek ze 100.000, průměr v EU je 9,3 případu na každých 100.000 žen. Ročně rakovinou děložního hrdla onemocní přibližně 1100 Češek a 500 jich zemře.

Více než 70 procent onemocnění způsobuje papillomavirus typu 16 a 18, proti němuž je vakcína účinná. Působením HPV v lidském těle se zabýval i výzkum amerických vědců, který se zaměřil na celkem 800 žen, z nichž některé dostaly vakcínu a některé pouze neúčinnou pilulku. Ženy s vakcínou měly v těle vysoké množství protilátek proti HPV-16 a HPV-18 ještě čtyři roky po podání léku. Nový prostředek je rovněž ochránil před virem typu 45 a 31. „Tyto závěry nám dávají možnosti pro rozsáhlé očkování, které by ženy mělo ochránit před rakovinou děložního hrdla,“ řekla agentuře AP šéfka výzkumu Diane Harperová a upozornila, že vakcína je naprosto bezpečná a efektivní. Lékaři nový objev vítají. Podle Anny Szarewské z britského ústavu pro výzkum rakoviny jde o „dobré zprávy pro řadu žen“. „Fakt, že vakcína je účinná i proti dalším typům HPV, je úžasný. Znamená to, že zhruba 80 procentům onemocnění děložního hrdla lze předcházet,“ podotkla. Vědci na podobných vakcínách pracují již několik let. Přípravky by se tak měly brzy objevit v lékárnách. Nejméně dvě lékárnické firmy již mají u příslušných institucí požádáno o licencování léku.

urm lcm

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?