Jedině díky grantům se léčí lidé s poraněním míchy a mozku kmenovými buňkami. Z grantových peněz je hrazen i projekt chrupavčitých náhrad. „Jakmile to půjde, necháme si léčení zaregistrovat a budeme chtít, aby je hradila pojišťovna,“ řekla ČTK ředitelka Ústavu experimentální medicíny a Centra buněčné terapie a tkáňových náhrad ve Fakultní nemocnici Motol profesorka Eva Syková.
Chrupavčité náhrady, které v centru vyvinuli, jsou třikrát levnější než ty, které se vyrábějí ve světě. Úspěšné byly i dosavadní zkoušky s kmenovými buňkami - u 20 pacientů se potvrdilo, že čím dříve se léčba zahájí, tím lepší jsou vyhlídky na zlepšení. V další fázi klinické studie budou do léčby zařazeni již jen akutní pacienti. Výsledky českých lékařů ocenili američtí vědci.
Řadu průkopnických operací dělají lékaři Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Ředitel Štefan Vítko ČTK řekl, že pokud jde o úplné novinky, hradí je z grantů, nebo se domluví se zdravotní pojišťovnou na úhradě operace. „Je to různé, například používáme asi dva roky umělé srdce a s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou jsme se domluvili na podmínkách úhrady,“ popsal. Úhrada ale nepokryje léčbu v plné výši, IKEM na ni doplácí z rozpočtu.
Nejmodernější léky zajišťuje ředitel Psychiatrické léčebny Bohnice Ivan David někdy v rámci klinických studií, v tom případě je hradí firmy, které si klinickou studii objednaly.
„Máme na léky od pojišťoven 23 milionů korun ročně, limit je 50 korun na pacienta a den,“ vyčíslil David. Kromě toho však dostává léčebna ročně zadarmo od firem léky za sedm milionů korun. Podle Davida proto, aby pacient měl drahý lék, až přejde do ambulance a ambulantní lékař tak byl pod tlakem, že ho musí předepisovat i nadále. „My jsme v takové situaci, že používáme drahé léky zadarmo, protože nemáme dost peněz na ty levnější,“ dodal David.
Ředitel VZP Pavel Horák ČTK řekl, že podporují unikátní programy a operace. Pojišťovna například jedná s centrem robotické chirurgie o příspěvku. Začíná platit nové očkování proti meningokoku a po domluvě s odbornou společností bude platit moderní lék proti slepotě nejnaléhavějším pacientům.
Horák chce adekvátně platit potřebnou péči a co není potřebné, neplatit. „Obtížně se dostáváme k tomu říci nemocnicím, že jejich péče není potřebná,“ podotkl. V hlavním městě například je přebytek drahých akutních lůžek v nemocnicích a chybějí lůžka v doléčovacích a rehabilitačních zařízeních. Horák hodlá hledat dohodu s poskytovateli a místní samosprávou. „Peníze, které máme, pak budou sledovat rozumné trendy,“ dodal.
ČTK