Nové léčebné metody mají pacienti hlavně díky grantům

8. 8. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Nové léčebné metody, operační postupy či špičkové léky se dostávají k pacientům většinou jen díky tomu, že si lékaři na ně seženou grant, zapojí se do klinických studií či přesvědčí pojišťovnu, aby za přesně daných podmínek léčbu zaplatila. Někdy dostanou léky pro své pacienty i zadarmo, když se firmy chtějí uchytit na českém trhu...


Jedině díky grantům se léčí lidé s poraněním míchy a mozku kmenovými buňkami. Z grantových peněz je hrazen i projekt chrupavčitých náhrad. „Jakmile to půjde, necháme si léčení zaregistrovat a budeme chtít, aby je hradila pojišťovna,“ řekla ČTK ředitelka Ústavu experimentální medicíny a Centra buněčné terapie a tkáňových náhrad ve Fakultní nemocnici Motol profesorka Eva Syková.

Chrupavčité náhrady, které v centru vyvinuli, jsou třikrát levnější než ty, které se vyrábějí ve světě. Úspěšné byly i dosavadní zkoušky s kmenovými buňkami - u 20 pacientů se potvrdilo, že čím dříve se léčba zahájí, tím lepší jsou vyhlídky na zlepšení. V další fázi klinické studie budou do léčby zařazeni již jen akutní pacienti. Výsledky českých lékařů ocenili američtí vědci.

Řadu průkopnických operací dělají lékaři Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Ředitel Štefan Vítko ČTK řekl, že pokud jde o úplné novinky, hradí je z grantů, nebo se domluví se zdravotní pojišťovnou na úhradě operace. „Je to různé, například používáme asi dva roky umělé srdce a s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou jsme se domluvili na podmínkách úhrady,“ popsal. Úhrada ale nepokryje léčbu v plné výši, IKEM na ni doplácí z rozpočtu.

Nejmodernější léky zajišťuje ředitel Psychiatrické léčebny Bohnice Ivan David někdy v rámci klinických studií, v tom případě je hradí firmy, které si klinickou studii objednaly.

„Máme na léky od pojišťoven 23 milionů korun ročně, limit je 50 korun na pacienta a den,“ vyčíslil David. Kromě toho však dostává léčebna ročně zadarmo od firem léky za sedm milionů korun. Podle Davida proto, aby pacient měl drahý lék, až přejde do ambulance a ambulantní lékař tak byl pod tlakem, že ho musí předepisovat i nadále. „My jsme v takové situaci, že používáme drahé léky zadarmo, protože nemáme dost peněz na ty levnější,“ dodal David.

Ředitel VZP Pavel Horák ČTK řekl, že podporují unikátní programy a operace. Pojišťovna například jedná s centrem robotické chirurgie o příspěvku. Začíná platit nové očkování proti meningokoku a po domluvě s odbornou společností bude platit moderní lék proti slepotě nejnaléhavějším pacientům.

Horák chce adekvátně platit potřebnou péči a co není potřebné, neplatit. „Obtížně se dostáváme k tomu říci nemocnicím, že jejich péče není potřebná,“ podotkl. V hlavním městě například je přebytek drahých akutních lůžek v nemocnicích a chybějí lůžka v doléčovacích a rehabilitačních zařízeních. Horák hodlá hledat dohodu s poskytovateli a místní samosprávou. „Peníze, které máme, pak budou sledovat rozumné trendy,“ dodal.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?