ČTK to řekl ředitel CKTCH Petr Němec. Srdeční pumpy jsou vhodné právě pro některé čekatele na transplantaci, nyní jich je na Moravě 14. Pumpy jim mohou pomoci zlepšit zdravotní stav do doby, než se najde vhodný dárce.
Oba pacienti byli před implantací pump dlouhodobě v nemocnici a byli závislí na nitrožilním přívodu léků. Měsíc po zákroku je lékaři propustili domů. Podpory jsou podle lékaře vhodné pro pacienty, kteří čekají na transplantaci a jejich stav se zhorší natolik, že by se jí nemuseli dožít. „Je to most k transplantaci u pacientů s těžkým srdečním selháním. Hlavní výhodou oproti předcházejícím systémům jsou velmi malé rozměry, díky nimž je operace výrazně šetrnější pro pacienta,“ uvedl Němec.
Operace trvá podle lékařů tři až čtyři hodiny a patří k závažnějším výkonům. Lze ji ale provést miniinvazivně, tedy bez většího řezu na hrudníku. „Malá velikost pumpy umožňuje její kompletní umístění do osrdečníkového vaku. Krev je čerpána ze selhávající levé komory do aorty a tím nahrazuje její funkci. Elektrická energie pro pumpu je přiváděna kabelem, který je vyveden přes kůži,“ uvedl lékař.
Lékaři v CKTCH dělají zhruba 25 až 30 transplantací srdce ročně, nyní je čekatelů z Moravy 14. Podle Němce je možné, že lidí se srdečními problémy bude přibývat.