Jedině tak lze plně využít nových možností, které textilní průmysl v současné době nabízí a připravuje. Vedle tradičních přírodních surovin a výrobních postupů nacházejí při výrobě zdravotnických textilií stále širší uplatnění nové technologie a materiály, což rozšiřuje spektrum jejich užitných vlastností. U pracovního oblečení zdravotnického personálu a pacientů se stále častěji setkáváme se směsovými tkaninami s různým podílem umělého vlákna. Při vhodné volbě materiálů se zvyšuje uživatelský komfort, výrobky mají delší životnost a snižují se náklady na jejich zpracování. Směsové tkaniny jsou používány také při výrobě prostěradel a povlečení. Zajímavou skupinu představují prostěradla vyrobená ze směsové pleteniny. Vyznačují se obousměrnou elasticitou, takže se dokonale přizpůsobují jakékoli matraci i v krajních polohách roštu, čehož u tkaných prostěradel docílit nelze. Mají dlouhou životnost a nižší náklady na zpracování, jsou komfortní pro pacienty i pro personál, kterému významně usnadňují práci. Na tkaný či pletený základ lze nanášet další materiály, které obohacují textilie o nové vlastnosti. Například polyuretanový zátěr dodává textilii odolnost vůči prosakování tekutin při zachování paropropustnosti. Z těchto materiálů se vyrábějí ochranné potahy na matrace, povlaky na polštáře a omyvatelné lůžkoviny.
Velmi aktuálním problémem je volba operačních plášťů, operačních roušek a operačních oděvů do čistých prostor v souladu s požadavky normy EN 13795. Norma, resp. její třetí závěrečná část, by měla vyjít v polovině letošního roku. K výrobkům, které budou v souladu s jejími požadavky vedle jednorázových k dispozici, patří také nová generace textilií z mikrovlákna a trilaminátu, které se po použití perou, sterilizují a opakovaně používají. U mikrovlákna se jedná o hustě tkané textilie ze svazků jemných polyesterových vláken s bariérovou fl uorokarbonovou úpravou. Do textilie je vetkáno uhlíkové vlákno. Gramáž je volena podle určení - nižší mají textilie pro výrobu plášťů, vyšší gramáž mají textilie, z nichž se vyrábějí operační roušky. Trilaminátové materiály jsou určeny pro kritické oblasti plášťů a roušek pro operace s vysokým stupněm rizika. Jedná se o třívrstvou textilii s prostřední mikroporézní membránou mezi dvěma vrstvami z polyesterového úpletu. K operačním textiliím, na které se nová norma vztahuje, patří i operační oděvy personálu do čistých prostor, kde je požadována maximální čistota prostředí. Tyto oděvy se vyrábějí z lehkého polyesterového mikrovlákna a vyznačují se minimální prašností.
V poslední době se objevuje i řada dalších novinek. Na düsseldorfském veletrhu MEDICA 2005 byly prezentovány nové textilie se stříbrným vláknem X-static s vynikajícími antibakteriálními účinky. Studie hovoří o likvidaci více než 800 mikroorganismů včetně MRSA do jedné hodiny po ionizačním působení molekul stříbra. Uvolněné elektrony působí na intercelulární úrovni a narušují DNA a RNA jakéhokoli mikroorganismu v účinném dosahu. Tyto materiály se již používají při výrobě operačních textilií, zdravotnických oděvů personálu na rizikových pracovištích, oblečení pacientů a podobně. První klinické zkoušky byly zahájeny i u nás. Další novinkou jsou speciální textilní vlákna schopná snímat údaje o srdečním rytmu či krevním tlaku a bezdrátově je přenášet na monitorovací jednotku. Široké možnosti nabízejí také finální úpravy materiálů ovlivňujících léčbu pacienta, například antibakteriálními účinky.
SOUHRN
Obecně u textilií z nových materiálů pro opakované používání platí, že záleží na kvalitě výchozích materiálů, jejich dílenském zpracování a dodržování postupů údržby.
SUMMARY
Generally, we can say about new fabrics from materials that can be repeatedly used, that it depends on the quality of the material, their preparation in workshop and proper treatment.
O autorovi: RNDr. Vladimír Vala, CSc. (vala@aposbrno.cz)