V čele skupin stanuli mladí vědci se zkušenostmi z uznávaných evropských výzkumných institucí, informovala Ema Wiesnerová z tiskového odboru univerzity. Skupina Michala Šmídy se bude v CEITEC zabývat identifikací nových možností cílené terapie nádorových onemocnění, především B-buněčných malignit, jako je chronická lymfocytární leukemie. V západních zemích jde o aktuálně nejčastější nádorové onemocnění bílých krvinek, které se hromadí v krvi, kostní dřeni, lymfatických uzlinách a dalších orgánech.
Výzkumná skupina bude pod vedením Šmídy vyvíjet i nové buněčné modely, jejichž využití by mohlo vést k personalizované medicíně šité na míru pacientům nesoucím konkrétní mutace. Šmída přišel do CEITEC z Centra molekulární medicíny rakouské Akademie věd ve Vídni.
Robert Vácha, vedoucí další výzkumné skupiny, přichází se zkušenostmi z Cambridge v Británii a Lundské univerzity ve Švédsku. Zabývá se interakcemi proteinů a lipidových membrán. Interakce hrají klíčovou roli při buněčné signalizaci, transportu a obraně. Pomocí počítačového modelování Vácha zkoumá, jak mutace proteinů a složení membrán ovlivní chování buněk. Změna chování způsobuje celou řadu nemocí od rakoviny po Alzheimerovu chorobu.
„Objasnění molekulární podstaty protein-membránových interakcí nám pomůže při vývoji nových peptidů vhodných k léčbě těchto závažných onemocnění,“ uvedl Vácha v tiskové zprávě.
Vedení CEITEC plánuje otevřít mezinárodní výběrové řízení na jednu juniorskou výzkumnou skupinu každý rok. „Cílíme na perspektivní kandidáty na počátku vědecké kariéry, kterým nabízíme jasně definovanou podporu pro jejich výzkum. Oba noví vedoucí výzkumných skupin jsou juniorní vedoucí a jejich práce projde po čtyřech letech hodnocením, na základě jehož výsledků bude rozhodnuto o dalším působení na institutu,“ popsal systém ředitel CEITEC MU Jiří Nantl.
poznámka