Novela transplantačního zákona sjednotí pravidla s EU

1. 10. 2012 8:22
přidejte názor
Autor: Redakce
Možnost darování orgánů k transplantaci i od zemřelých cizinců, kteří nejsou občany ČR, zavádí jako novinku změna transplantačního zákona, kterou má ve středu na programu vláda.


Odměna za darování orgánů nadále nebude možná, žijícím dárcům by ale mělo být kompenzováno nepohodlí a omezení kvůli darování a pokryty výdaje a ztráty příjmu. Novela počítá i s příspěvkem na vypravení pohřbu zemřelého dárce.

Transplantační zákon zajišťuje jakost a bezpečnost lidských orgánů určených pro použití u člověka. Novelou se český předpis sjednocuje s právem EU, kde například darování orgánů od zemřelých cizinců možné je.

Novela tak odstraní nerovnost, která nyní mezi občany ČR a dalších zemí EU fakticky existuje. Pokud totiž cizinec v tuzemsku potřebuje transplantaci, musí být zapsán na tuzemskou čekací listinu a dostane orgán od českého dárce. Na čekací listinu je zapsán i občan ČR, který transplantaci potřebuje, orgán od cizince ale zatím dostat nemohl.

Nyní platný zákon vede také k tomu, že v Česku není respektováno dříve vyslovené přání cizince, který ve své zemi získal dárcovskou kartu, tedy doklad o projevu vůle k posmrtnému darování tkání a orgánů.

Novela stanoví, že když je cizinec držitelem dárcovské karty, platí, že s darováním orgánů souhlasí a není podstatné místo provedení odběru nebo národnost příjemce. Není-li cizinec držitelem dárcovské karty, zkoumá se, zda už dříve vyslovil nesouhlas s posmrtným odběrem, zdravotní způsobilost a potvrzení totožnosti. Nutné je navázat kontakt s rodinou.

Novela uvádí i náklady, které by se zavedením kompenzací a pohřebného měl stát. Při pohřebném 5000 korun by stát ročně vydal za v průměru 250 zemřelých 1,25 milionu korun. Na náhradu výdajů a ušlého zisku v souvislosti s darováním orgánů při průměrném počtu 40 žijících dárců, průměrném měsíčním příjmu 25.000 korun a pracovní neschopnosti v průměru šest týdnů by státní rozpočet ročně vydal 620.000 korun.

S platností novely se počítá od roku 2013.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?