Novinky v legislativě

11. 5. 2011 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Ministerstvo zdravotnictví České republiky v návaznosti na ustanovení nových nelékařských zdravotnických povolání do zákona č. 96/2004 Sb., o nelékařských zdravotnických povoláních, ve znění zákona č. 189/2008 Sb., a platnost Nařízení vlády č. 31/2010 Sb., o oborech specializačního vzdělávání a označení odbornosti zdravotnických pracovníků se specializovanou způsobilostí, které nově stanovuje obory specializačního vzdělávání, připravilo novelizaci stávající vyhlášky č. 42 4/2004 Sb., kterou se stanoví činnosti zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků.


Na základě doporučení Legislativní rady vlády v souladu s ústavním pořádkem ČR vychází 14. 3. 2011 navrhované znění úprav vyhlášky ve Sbírce zákonů, ovšem jako zcela nová vyhláška č. 55/2011 Sb., o činnostech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků. Touto vyhláškou se zrušuje
1. vyhláška č. 424/2004 Sb., kterou se stanoví činnosti zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků,
2. vyhláška č. 401/2006 Sb., kterou se mění vyhláška č. 424/2004 Sb., kterou se stanoví činnosti zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků.

Které konkrétní úpravy byly provedeny?

Jak uvádím již výše, hlavním důvodem k úpravě vyhlášky byla nutnost stanovit činnosti nelékařským zdravotnickým pracovníkům v povoláních, která nově definoval zákon č. 189/2008 Sb., tj. stanovení činností pro
* biotechnického asistenta – § 20 vyhl. č. 55/2011 Sb.,
* adiktologa – § 22,
* zrakového terapeuta – § 24,
* oftalmopeda – § 47,
* arteterapeuta – § 52,
* pracovního terapeuta – § 53.

Dalším nutným krokem k úpravě bylo stanovení činností tzv. specialistům neboli absolventům jednotlivých oborů specializačního vzdělávání, které nově stanovilo nařízení vlády č. 31/2010 Sb. Tímto nařízením došlo k redukci a sloučení některých oborů specializačního vzdělávání, a to z počtu 86 na 61. Jako příklad uvádím dřívější obory specializačního vzdělávání Ošetřovatelská péče v gynekologické intenzivní péči a Ošetřovatelská péče v intenzivní péči o novorozence a kojence.

V dnešní době činnosti zahrnující péči o pacientky v oboru gynekologie a porodnictví, u kterých dochází k selhání základních životních funkcí nebo toto selhání hrozí, a dále činnosti v oboru neonatologie jsou zahrnuty v jednom společném oboru specializačního vzdělávání – Intenzivní péči v porodní asistenci. Dále se slučovaly obory specializačního vzdělávání určené např. pro nutriční terapeuty, ergoterapeuty, farmaceutické asistenty, biomedicíncké inženýry, radiologické fyziky, odborného pracovníka v ochraně a podpoře veřejného zdraví.

V souvislosti se získáním specializované způsobilosti podle dřívějších právních předpisů upozorňuji, že tito specialisté specializovanou způsobilost nepozbývají a tato způsobilost zůstává nedotčena. Proto jsou v současném znění vyhlášky ponechány činnosti „starých“ specializačních oborů, které byly ustanoveny již neplatným nařízením vlády č. 463/2004 Sb. a které nebyly nahrazeny jiným obdobným oborem specializačního vzdělávání. Jako příklad uvádím např. činnosti sestry pro nukleární medicínu, sestry pro transfuzní službu. Ponechání těchto činností by mělo usnadnit práci především střednímu managementu a personalistům při definování pracovní náplně a stanovení správného platového zařazení a taktéž dopomoci k sestavení diferencovaného zdravotnického týmu pro potřeby daného pracoviště.

V návaznosti na nařízení vlády č. 31/2010 Sb. byly taktéž provedeny úpravy označení odbornosti specialistů. Označení sestry specialistky z klinického perfuziologa se změnilo na sestru pro klinickou perfuziologii, přitom činnosti tohoto specialisty zůstávají stejné. Další změnou, které si všimnete hned v úvodu vyhlášky (ustanovení § 2), je vymezení základní, specializované a vysoce specializované ošetřovatelské péče bez stanovení kritéria věku. Omezení pro výkon činností stanovením kritéria věku pacienta, jemuž je poskytována ošetřovatelská péče, je uvedeno až u příslušné činnosti konkrétního zdravotnického pracovníka. Jako příklad uvádím sestru pro intenzivní péči, která může poskytovat ošetřovatelskou péči pacientovi staršímu 10 let, všeobecná sestra může provádět katetrizaci močového měchýře žen a dívek nad 10 let.

Další změnou je zrušení jednotlivých ustanovení, která obsahovala činnosti s příslušným zaměřením. Zaměření nejsou a ani nebyla nařízením vlády o oborech specializačního vzdělávání právně stanovena a v praxi zdravotnických zařízeních činila velké problémy. Jednotlivá zaměření jsou předmětem vzdělávání v certifikovaných kurzech, kterými se získává zvláštní odborná způsobilost pro úzce vymezené činnosti. V tomto případě jako příklad uvádím činnosti sestry pro intenzivní péči, dětské sestry, sestry pro péči v psychiatrii. Činnosti sestry pro péči v interních oborech a sestry pro péči v chirurgických oborech navazují na rozdělení oboru specializačního vzdělávání ošetřovatelské péče o pacienty ve vybraných klinických oborech na dva nové obory.

Činnosti zdravotního laboranta pro sexuologii a asistovanou reprodukci byly doplněny o oblast asistované reprodukce. Obor byl v nařízení vlády upraven v důsledku zhoršující se neplodnosti žen a mužů.

V návaznosti na novelu zákona č. 96/2004 Sb. byly upraveny činnosti zdravotnického záchranáře, kdy se za výkon povolání zdravotnického záchranáře považuje činnost v rámci specifické ošetřovatelské péče a neodkladné diagnostickoléčebné péče na úseku neodkladné péče, anesteziologicko-resuscitační péče a akutního příjmu. V souvislosti se zrušením oboru specializačního vzdělávání Zdravotnické operační středisko jsou k činnostem v rámci operačního střediska způsobilí zdravotničtí záchranáři, kteří získávají znalosti a dovednosti pro práci ve zdravotnickém operačním středisku již kvalifikačním studiem a taktéž činnosti odpovídají činnostem v katalogu prací, podle kterého se řídí odměňování. Z důvodu potřeb zdravotnické praxe se změnil dřívější obor specializačního vzdělávání na obor Zdravotnický záchranář pro urgentní medicínu.

Změna, kterou nelze přehlédnout, je jazyková úprava. Na základě doporučení Legislativní rady vlády jsou činnosti ve stávající vyhlášce u jednotlivých nelékařských zdravotnických povolání upraveny tak, že je příslušný nelékařský zdravotnický pracovník může vykonávat, nikoli že je vykonává. Činnosti, na kterých se zdravotnický pracovník „podílel“, jsou precizovány. Slovo „podílí se“ je podle legislativců právně příliš neurčité a v daném případě by to mohlo mít dopad i na případnou odpovědnost osob. Bylo by pak možné, že by reálně neexistovala žádná odpovědná osoba.

Ač jde o zcela novou vyhlášku, uvědomujeme si, že se provedly pouze ty nejnutnější změny, které se týkaly změny souvisejících právních předpisů, a že je třeba v rámci transformace systému zdravotnictví provést změny, které jsou požadovány širokou odbornou veřejností a zdravotnickou praxí. O konkrétních návrzích budou v roce 2011 vedena četná jednání.


O autorovi: Mgr. Lenka Hladíková referent odboru vzdělávání a vědy MZ ČR

1)
roky) x AST (U/l
2)
PLT (109/l
3)
OR = 2,36, 95% CI 1,34-4,15, p = 0,003), resp. (OR = 2,42, 95% CI 1,22-4,81, p = 0,01
4)
OR = 3,22, 95% CI 2,28-4,55, p < 0,0001), resp. (OR 2,82, 95% CI 1,91-4,15, p < 0,0001

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?