Pro obyčejné lidi z toho vyplývá asi toto: Jednou se možná budou provádět genetické testy, které vyberou ty ženy a muže, pro něž bude zvlášť prospěšné podrobovat se preventivním vyšetřením prsů a prostaty, napsala agentura AP.
Vědci výsledek zatím interpretují s opatrností a výkonný ředitel výzkumu rakoviny v Británii Harpal Kumar k výzkumu řekl, že se podařilo přiložit další políčko skládačky.
Výzkum odhalil 74 genetických změn zvyšujících riziko rakoviny. S jejich identifikací je možné přesněji určit riziko onemocnění. Například u muže, u něhož se nyní vzhledem k rodinné zátěži dá hovořit o dvacetiprocentním riziku, se díky nově objeveným genetickým změnám bude moci toto riziko dále zpřesnit.
Podobně je tomu u žen s mutací genu BRCA, který je už teď považován za rizikový pro vznik rakoviny prsu. Nově objevené genetické mutace pomohou v této skupině oddělit ženy s rizikem kolem 80 procent od těch s rizikem o mnoho menším.
Vědcům jsou už nyní známy určité genetické změny spojené se všemi třemi typy rakoviny souvisejícími s hormony, avšak nový výzkum počet rizikových změn až zdvojnásobuje. V diagnostice to znamená, že zjistí-li se například genetickými testy vysoké riziko rakoviny prostaty u určitého muže, může se lékař rozhodnout doplnit rutinní antigenový test biopsií.
Doug Easton z Cambridgeské univerzity, který se na výzkumu podílel, řekl, že díky objevu budou vyvinuty nové screeningové metody. „Domnívám se, že do pěti deseti let se budou běžně používat,“ řekl jeho univerzitní kolega Paul Pharoah.
Rakovina prsu je nejčastějším rakovinovým onemocněním žen - ročně celosvětově přibývá milion případů. Rakovina prostaty je po rakovině plic druhé nejčastější rakovinové onemocnění mužů. Každý rok ve světě přibývá 900 000 případů.
Rakovina vaječníků je u žen čtvrtá v pořadí rakovinových onemocnění s 225.000 novými případy ročně.