Za první polovinu letošního roku bylo policii hlášeno přes 49.000 dopravních nehod, těžce zraněno při nich bylo 1024 osob. „Většinu lidí nikdy ani nenapadlo přemýšlet o tom, jak by jim vážný úraz, třeba po autohavárii, mohl změnit život,“ řekl k projektu Povýšil, který získal paralympijskou medaili v plavání a je mistrem Evropy a vicemistrem světa. Od 15 let je po úrazu do značné míry závislý na vozíku.
Projekt má podle něj pomoci zejména obětem dopravních nehod s návratem zpět do života. „Špičkoví lékaři využívají nejmodernější medicínské vybavení a drtivá většina péče je hrazena z veřejných prostředků. Pravděpodobnost, že váš život bude zachráněn, je vyšší než v zemích s vyspělejší ekonomikou,“ dodal Povýšil.
Podle odborníků nemají lidé po nehodě dostatek informací o možnostech rehabilitační péče, včetně těch, které nejsou hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Někteří proto zůstávají po nehodách doma. „V lepším případě jsou odkázáni na vozík, v horším jsou z nich ležící pacienti,“ uvedla vedoucí fyzioterapeutka z rehabilitační kliniky Malvazinky Klára Moravcová.
Web má sloužit také k výměně zkušeností přímo mezi pacienty. Mohou poslat svůj příběh, jak se vypořádali s následky autonehody, ke zveřejnění.
poznámka