Nový Zákoník práce zkomplikuje provoz jihočeské záchranné služby, která nemá dostatek lékařů. K zajištění provozu potřebuje přijmout 50 záchranářů.
Jihočeský kraj, který je zřizovatelem zdravotnických zařízení v regionu, bude znát přesné dopady nového zákona až v únoru, pak chce přijmout opatření. „Je to nepříznivý stav, ale já nechci házet flintu do žita a říkat, že budeme dělat nějaká opatření na zúžení profilu služeb,“ řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Pavelka.
Kraj v současné době společně se záchrankou hledá řešení, jak zákoníku vyhovět a zároveň neohrozit poskytované služby. Právu to potvrdil její ředitel Marek Slabý.
„Nový Zákoník práce nám přináší stejně jako všem ostatním zdravotnickým zařízením v celé ČR řadu velkých problémů, zejména v oblasti zabezpečení všech služeb lékařským personálem, kterého je trvalý nedostatek bez ohledu na právě platnou verzi zákoníku. Ve spolupráci se zřizovatelem činíme veškerá opatření směřující k tomu, aby nemuselo dojít k omezení poskytovaných služeb, a přitom nebyla tato norma porušována,“ sdělil Právu Slabý.
Kraj podle Pavelky ale nejvíce trápí problémy kolem financování záchranné služby. „Je nesmysl, že se bude platit zdravotnická záchranná služba výkonově - když náhodou někam vyjede, dostane zaplaceno, když náhodou nevyjede, nedostane nic. Zákoník práce je podružný, to už je jen další kapička,“ podotkl náměstek hejtmana.
Záchranná služba bude muset kvůli novému zákoníku omezit služby lékařů a snaží se hledat nové přes inzeráty. „Pro nás to znamená omezování lékařů ve službách a snahu přijmout další lékaře, protože nám chybí 50 lékařů. Je to prostě likvidační,“ řekl ČTK Slabý. Dodal, že středního zdravotnického personálu má záchranná služba dostatek. „Ten se nám povedlo doplnit na počty, které bez problémů dokážou naplnit nový Zákoník práce,“ uvedl ředitel.
Kmenových lékařů má záchranná služba 35 v celém Jihočeském kraji, zbytek péče zajišťují externí lékaři. „Přestože jsme opakovaně dávali inzeráty, že přijmeme lékaře na naše výjezdová místa, tak tu nejsou. Nejsou ani kvalifikovaní lékaři, kteří by to mohli dělat,“ poznamenal Slabý.
Lékaři nyní nesmějí sloužit 24 hodin v kuse. „Tam, kde jsem dříve potřeboval jednoho doktora, nyní potřebuji dva,“ řekl Slabý. Navíc lékaři, kteří by o externí práci záchranáře měli zájem, jsou také kvůli novému zákoníku vytíženi v nemocnicích.
Právo