Důvodem je to, že Nemocnice Havlíčkův Brod nenese zodpovědnost za činy svého bývalého zaměstnance, později odsouzeného na doživotí. Navíc heparin v tomto konkrétním případě nebyl bezprostřední příčinou ženiny smrti. ČTK to zjistila z databáze Nejvyššího soudu.
Žalobu proti nemocnici podali manžel a syn zemřelé ženy, dohromady žádali 3,5 milionu korun. Zelenka pacientce neoprávněně podal lék proti srážení krve, dále hypnotikum a chlorid sodný. Podle lékařské dokumentace však smrt ženy nezpůsobil heparin, ale selhání srdce při těžkém zánětu plic.
Okresní soud v Havlíčkově Brodě i Krajský soud v Hradci Králové dospěly k závěru, že pozůstalým nárok na odškodnění od nemocnice nevznikl. Zelenka heparin aplikoval o své vůli, nemocnice nechybovala. Nejvyšší soud dovolání pozůstalých odmítl koncem srpna bez veřejného jednání, usnesení nyní zpřístupnil v internetové databázi. Podobně dopadli u okresního a krajského soudů také další pozůstalí po Zelenkových obětech.
Zelenka jako pracovník anesteziologicko-resuscitačního oddělení havlíčkobrodské nemocnice podával pacientům heparin od května do září 2006. Pacientům tím zředil krev a někteří vykrváceli. Zelenka by měl podle rozsudku pozůstalým zaplatit téměř 2,4 miliony korun. Peněz se však od něj zřejmě nedočkají. Zelenka je podle informací z médií bez majetku.
Trestní soud Zelenkovi prokázal, že zavraždil sedm lidí a u dalších deseti se o to pokusil. Podle rozsudku podával pacientům heparin, aby dosáhl vlastního vzrušení z krizové situace a následné aktivity nemocničního personálu. Později policisté zveřejnili, že Zelenka má zřejmě na svědomí ještě další tři vraždy a jeden pokus o ni. Vzhledem k uloženému doživotnímu trestu ho však už znovu nestíhali.