NS odmítl dovolání porodní asistentky, žádala odškodnění od státu

7. 8. 2017 7:15
přidejte názor
Autor: Redakce
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání porodní asistentky, která žádala od státu omluvu, náhradu nemajetkové újmy a ušlého zisku za údajný nesprávný úřední postup.


Při předání profesního oprávnění jí totiž úředníci údajně řekli, že nemůže vést porody doma, a varovali ji před pokutou. Pražské soudy žalobu zamítly a NS před časem výsledek potvrdil. Nyní stručné usnesení zpřístupnil ve své databázi.

Žena konkrétně žádala písemnou omluvu a informaci, jaká opatření ministerstvo zdravotnictví přijalo, aby do budoucna nedocházelo k zásahům do práv žen, které si zvolí porod doma. V další části žaloby nárokovala 300.000 korun jako náhradu nemajetkové újmy plus náhradu ušlého zisku 50.000 korun měsíčně od ledna 2013 do právní moci rozsudku.

Nesprávný úřední postup spatřovala v tom, že když v listopadu 2012 obdržela oprávnění k poskytování služeb porodní asistentky, úředníci jí zároveň sdělili, že nemůže vést porody doma, protože nemá k dispozici pracoviště popsané vyhláškou.

Při převzetí osvědčení jí úředníci údajně také řekli, že pokud by asistovala u porodu mimo zdravotnické zařízení, dostane pokutu až milion korun. Žena tvrdí, že v důsledku nátlaku a výhružek úřadu odmítla žadatelku o péči při domácím porodu, žije v nejistotě, stresu a etickém dilematu, navíc jí uniká zisk.

Obvodní soud pro Prahu 2 žalobu zamítl, žena neuspěla ani u Městského soudu v Praze. Podle justice se nejednalo o nesprávný úřední postup, který zakládá nárok na odškodnění. Nejvyšší soud dovolání považoval za nepřípustné, protože neobsahovalo žádnou zásadní dosud nevyřešenou právní otázku. „Soud prvního stupně shledal postup správního úřadu jako správný, v souladu s právními předpisy, a odvolací soud dokonce považoval takové hodnocení postupu správního úřadu za nadbytečné,“ shrnul v usnesení Nejvyšší soud.

Plánované domácí porody představují v Česku ožehavé téma. Část matek si je přeje jako alternativu k porodnicím, lékařská obec je většinově odmítá jako hazard. V Česku může porodní asistentka provázet ženu při přípravě na porod, může mít smlouvu s nemocnicí a vést porod v porodnici, ale dosažitelný musí být lékař. Podle své profesní unie by asistentky měly vést nekomplikované porody samy. Nyní asistentkám za plánovaný domácí porod hrozí pokuta.

Podle loňských verdiktů Nejvyššího soudu žádná právní norma neukládá státu povinnost zajistit těhotným ženám péči porodní asistentky u domácího porodu. Stížnosti dvou Češek kvůli domácím porodům letos zamítl také Evropský soud pro lidská práva.

1)
poznámka

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?