Barbora ŽÍTKOVÁ, redaktorka: Hildegarda Krupanská se svou diagnózu dozvěděla před dvěma měsíci, aneurysma, tedy výduť mozkové tepny. Vyžadovala okamžitý zásah. Podle lékařů patří tento typ operace k nejnáročnějším.
Hildegarda KRUPANSKÁ: Děti přijely, věděly hlavně o možnosti volby lékaře, takže volily selským způsobem, to znamená, že žádaly nejzkušeněji, aby mě operoval nejzkušenější lékař, bez ohledu na podmínky.
Barbora ŽÍTKOVÁ, redaktorka: Byla první, kdo této možnosti v brněnské fakultní nemocnici využil. Svůj život svěřila do konkrétních rukou lékaře Viléma Juráně.
Hildegarda KRUPANSKÁ: Když přišel pan doktor a řekl, že mě bude operovat, měla jsem pocit, že to bude dobrý.
Vilém JURÁŇ, operatér: Tyto věci, jako že třeba si ho někdo vybral, to se musí všechno nechat na předsálí a na tom vlastním operačním sále se musí soustředit jenom na ten vlastní výkon.
Martin SMRČKA, přednosta Neurochirurgické kliniky FN Brno:
Ten operatér vybraný se jakoby více angažuje, víc s pacientem komunikuje, snaží se ho uklidnit a přináší to takové to chování, po kterém si myslím, že laická veřejnost volá, aby se u lékařů objevil.
Barbora ŽÍTKOVÁ, redaktorka: Paní Krupanská, respektive její děti, zaplatili za vybraného operatéra 5 tisíc korun, sazba za lékaře. Tarif za přednostu by byl 15 tisíc.
Anna MRÁZOVÁ, mluvčí FN Brno: V obou případech je platba rozdělena fifty fifty. Tedy 50 procent je pro Fakultní nemocnici Brno a 50 procent jde do platu lékaře.
Barbora ŽÍTKOVÁ, redaktorka: Fakultní nemocnice v Brně je jednou z mála, která možnost vybrat si svého operatéra a připlatit si za něj nabízí. Většina ostatních nemocnic v republice tvrdí: „Nezavádíme, protože mezi pacienty není poptávka.“ A i tam, kde o tom uvažovali, například v Kyjově, se setkali s nulovým zájmem.