O nukleární medicíně, rozhovoru s bývalým jordánským králem a ledničce u silnice
„Já OK 1 JF jako Josef František. Zkouším novou anténu, jak mě slyšíš?“ říká do mikrofonu malé krátkovlnné vysílačky starší muž a vzápětí vyslechne uklidňující odpověď odkudsi z Podbrdska. Docent MUDr. Vlastislav Hlavatý, CSc., jeden z někdejších průkopníků nukleární medicíny v naší republice, je ve svém živlu - právě se totiž věnuje jednomu ze svých koníčků, který ho po krátkých vlnách již zavedl do všech kontinentů a přibližně 200 zemí.
Vlastislav Hlavatý
Málokterý z lékařů se ke své profesi dostal takovou oklikou jako on. V roce 1948, kdy ukončil základní školu, mu zemřel otec a rodina se začala potýkat s finančními problémy. Aby jí ulehčil, šel místo na gymnázium do učení do Jawy v Brodcích nad Sázavou a tam také, již s výučním listem elektromechanika, dva roky pracoval. Potom využil nabídky zaměstnavatele doplnit si vzdělání a po maturitě se s dosavadní profesí rozloučil. Přihlásil se na Fakultu všeobecného lékařství UK (FVL UK), byl přijat a v roce 1959 promoval.
Z Moskvy do Seattlu
Už jako student třetího ročníku začal pra- covat jako volontér, demonstrátor a později pomocný asistent v Biofyzikálním ústavu FVL UK. „Tehdy tam ještě neučili lékaři, ale lidé z ma- tematicko-fyzikální fakulty. Oboru se neříkalo biofyzika, nýbrž lék