Obezita a těhotenství tvoří podle primáře "nežádoucí alianci"

24. 1. 2014 8:05
přidejte názor
Autor: Redakce
Riziko obezity u žen, které rodily, je asi 2,5krát vyšší než u bezdětných a stoupá s počtem porodů. Nárůst hmotnosti matky v těhotenství také zvyšuje riziko pro dítě, že bude obézní, řekl novinářům primář 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a vědecký sekretář České obezitologické společnosti Petr Sucharda. Podle něj obezita a těhotenství vytvářejí "nežádoucí alianci".


Rizikové faktory vzniku obezity, její prevence, léčba a komplikace jsou tématem devátého ročníku Šonkova dne, což je odborná konference o obezitě a metabolických procesech.

„Největším rizikem pro obezitu po porodu je velký přírůstek hmotnosti během těhotenství,“ varoval Sucharda. Podle něj dvě třetiny žen v těhotenství překročí doporučené hodnoty nárůstu hmotnosti, což je v rozmezí pět až 18 kilogramů podle jejich výchozí váhy.

Primář také uvedl, že obezita může zkomplikovat průběh porodu a může mít dopad na zdraví matky po řadu dalších let - byl prokázán vztah ke zvýšenému krevnímu tlaku i 16 let po porodu. Obezita matky dopadá i na potomky - ve studii 91.045 potomků 42.133 matek, které porodily dvě i více dětí, byl prokázán vztah mezi nárůstem hmotnosti během těhotenství a zvýšeným BMI potomků, uvedl.

Riziko obezity potomků zvyšuje také hladovění matek, poruchy krevního zásobení plodu a kouření, a to v těhotenství, před ním i po něm. Riziko obezity je u potomků kuřaček až dvojnásobné, upozornil primář.

Přednosta kliniky profesor Štěpán Svačina shrnul, že základem léčby obezity zůstává změna jídelníčku a pohybová aktivita, mnohdy je nezbytná i celková úprava životosprávy. Pokud to nepomůže, je na místě zvážit užívání léků a v závažných případech i léčbu chirurgickou.

Obezitu lze podle přednosty léčit léky působícími ve střevu a u diabetiků i některými injekčními antidiabetiky. V USA byly v roce 2012 schváleny k léčbě obezity nové léky, které zatím čeští pacienti nemají k dispozici. „Doufejme, že i u nás bude brzy spektrum používaných antiobezitik širší než dnes,“ řekl.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?