Kdy se jedná o obezitu?
O obezitě hovoříme tehdy, pokud je váš index tělesné hmotnosti (BMI) vyšší než 30. Je však dobré začít se mít na pozoru už tehdy, pokud překročíte číslo 25. V takovém případě se již jedná o nadváhu. Číslo BMI lze vypočítat velmi snadno pouze na základě podílu vaší tělesné hmotnosti a výšky umocněné na druhou.
Tedy pokud například vážíte 85 kg a měříte 167 cm, vaše BMI bude 30,5. Jedná se spíše o orientační ukazatel vašeho zdraví, jelikož u žen s normálními hodnotami nemusí být směrodatný, pokud mají více svalové hmoty. Obezitu také poznáte podle šířky vašeho pasu. Pokud v pase naměříte více než 85 centimetrů, riziko zdravotních komplikací je poměrně vysoké.
Jak ovlivňuje obezita těhotenství a jeho plánování?
Obezita a těhotenství někdy bohužel nejdou dohromady a nadbytečné kilogramy mohou být důvodem, proč se vám nedaří otěhotnět. Vysoké BMI může snížit vaši plodnost především tím, že ovlivňuje normální ovulaci.
Dokonce i u žen, které pravidelně ovulují, je nutné myslet na to, že čím vyšší je BMI, tím déle se zdá, že trvá, než otěhotní. Některé výzkumy také naznačují, že se zvyšujícím se BMI roste i riziko neúspěšného umělého oplodnění in vitro (IVF).
Pokud tedy teprve těhotenství plánujete, měly byste se pokusit vaši tělesnou hmotnost snížit pomocí pravidelného cvičení a vyváženého jídelníčku, ve kterém omezíte příjem rafinovaných cukrů a potravin bohatých na tuky. Vyhýbejte se však drastickým dietám, které mohou mít opačný účinek.
Jaká nese obezita v těhotenství rizika?
Vysoké BMI během těhotenství, tedy už nad 25, zvyšuje riziko zdravotních komplikací, které v průběhu těhotenství mohou nastat u matky nebo také u dítěte. Patří sem například:
- Potrat
- Těhotenská cukrovka
- Preeklampsie
- Srdeční dysfunkce
- Spánková apnoe
- Potřeba císařského řezu a riziko komplikací během hojení jizvy, jako je infekce
- Vrozené vady
- Větší velikost dítěte nebo zhoršený růst
- Dětské astma
- Dětská obezita
Morbidní obezita v těhotenství
Pokud máte BMI nad 40, kdy hovoříme již o morbidní obezitě, existuje také vyšší riziko komplikací během porodu nebo po porodu. Tyto zahrnují:
- Delší porod
- Předčasný porod (dříve než v 37. týdnu těhotenství)
- Akutní císařský řez
- Obtížnější operace, pokud potřebujete císařský řez, a vyšší riziko následných komplikací
- Anestetické komplikace, zejména při celkové anestezii
- Silné krvácení po porodu nebo v době císařského řezu
Obezita a těhotenství: opatření a léčba
Pokud jste obézní a jste již těhotná, nesnažte se během těhotenství hubnout. Nesníží se tím riziko komplikací a naopak to vašemu dítěti může více uškodit. Nejlepším způsobem, jak chránit zdraví vás obou, je docházet pravidelně na všechny těhotenské lékařské kontroly.
Je to především z toho důvodu, aby vaše porodní asistentka, lékař a další zdravotní pracovníci mohli pomoci s jakýmikoli problémy, kterým můžete čelit, a podniknout kroky k jejich prevenci nebo zvládnutí. Opatření, která vás čekají, jsou následující:
- Více ultrazvukových vyšetření ke kontrole správného vývoje dítěte
- Pravidelné testy krevního tlaku
- Brzké testování těhotenské cukrovky
- Posouzení rizika trombózy (krevní sraženiny v nohou nebo plicích), což bude poté sledováno po celou dobu těhotenství
Kyselina listová
Kyselina listová pomáhá snižovat riziko poškození nervové trubice u vašeho dítěte. Pokud je vaše BMI 30 nebo vyšší, měly byste užívat denní dávku 5 mg kyseliny listové. Toto je vyšší než obvyklá dávka v těhotenství, proto budete potřebovat lékařský předpis.
V ideálním případě byste ji měly začít užívat už měsíc před otěhotněním do dosažení 13. týdne těhotenství. Pokud jste ji neužily dříve, než otěhotníte, začněte ji brát co nejdříve.
Strava a pravidelný pohyb
Důležité je zaměřit se na úpravu vašich stravovací návyků, které by měly spočívat v konzumaci potravin bohatých na všechny důležité živiny a vitamíny. Vyhýbat byste se naopak měly vysoce kalorickým jídlům, která obsahují spoustu cukru nebo tuku.
Pokud byste si se stravováním vůbec nevěděly rady, je také dobré se obrátit na nutričního specialistu, který vám poradí se skladbou vašeho jídelníčku. Vyvážená strava je základem zdravého průběhu těhotenství nejen v případě obezity. Důležité je také zařadit pravidelný pohyb, ať už procházkami do práce či v parku nebo cvičením.
Kolik by obézní ženy měly v těhotenství přibrat?
Aby bylo možné správně určit, kolik je pro silnější ženu vhodné přibrat během těhotenství, je potřeba vzít v potaz váhu a BMI před těhotenstvím. Ve spolupráci s vaším lékařem následně rozhodnete, co je pro vás nejlepší. Přibírání v těhotenství je individuální záležitostí a odvíjí se od vašeho celkového zdravotního stavu.
Pokud ovšem máte BMI 30 nebo vyšší a čekáte jedno dítě, doporučený přírůstek hmotnosti je asi 5 až 9 kilogramů. Pokud by se stalo, že čekáte dvojčata, je možné přibrat mezi 11 až 19 kilogramy.
Zdroje: mojezdravi.cz, gynem.cz, mamaaja.cz, tommys.org