Obezitou je postiženo stále více dětí

14. 3. 2003 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Jen u 5% dětí s nadbytečnými kilogramy lze zjistit čistě hormonální nebo genetickou příčinu. Kritické roky pro náhlé rychlé tloustnutí jsou v období pěti a šesti let a mezi 10 a 13 lety věku...


PRAHA - Obezitou je postiženo 13 procent českých dětí ve věku od sedmi do 11 let. Zvláště alarmující je, že stoupá podíl extrémně obézních dětí. Za deset let se jejich počet zdvojnásobil na šest procent. Obezita v dětství přináší řadu fyzických i psychických potíží a představuje značné zdravotní riziko v dospělosti. Novinářům to včera řekla Zuzana Urbanová z Všeobecné fakultní nemocnice.

Podle Václavy Kunové ze sdružení odborníků Fórum zdravé výživy se na vzniku obezity podílí řada faktorů. Do určité míry ji dítě dědí. Je-li při těle jeden rodič, je čtyřicetiprocentní pravděpodobnost, že bude mít nadváhu i jeho potomek. U obou obézních rodičů se tato „šance“ zvyšuje až na 70 procent.

Jen u pěti procent dětí s nadbytečnými kilogramy lze zjistit čistě hormonální nebo genetickou příčinu. U ostatních je obezita způsobena nadměrným přísunem energie. Dědičnost ovlivňuje rychlost metabolismu, a tedy i sklony organismu přijatou energii rychle vydat, nebo naopak šetrně zpracovat a uložit ve formě tukových zásob. Při pátrání po původu obezity dítěte je třeba vzít v úvahu i intenzitu jeho pohybu. Velký vliv na vznik obezity má životní styl a stravovací návyky rodiny.

Kritické roky pro náhlé rychlé tloustnutí jsou v období pěti a šesti let a mezi 10 a 13 lety věku, kdy dítě prodělává životní a hormonální změny. Pediatr by měl vyloučit možnost, že příčinou nadváhy je závažné onemocnění. Poté může rodiče a dítě odkázat na specializovaná pracoviště, zabývající se léčbou dětské obezity a na redukční kluby.

Pro léčbu dětské obezity se naprosto nehodí redukční diety, které používají dospělí. Je totiž nebezpečné ze stravy vyvíjejícího se dítěte vylučovat kteroukoliv ze složek potravy. Není vhodná ani farmakologická či operativní léčba. Na specializovaných pracovištích a v redukčních klubech využívají odborníci psychoterapeutickou metodu, která pomáhá dětem zbavit se nevhodných stravovacích návyků.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?