Britští vědci objevili první gen, který se zřejmě podílí na tom, že je někdo levoruký. Soudí navíc, že tento gen možná i mírně zvyšuje riziko rozvoje psychotických duševních nemocí, jako je schizofrenie. O svém objevu informují v časopise Molecular Psychiatry.
Tento gen LRRTM1 má zřejmě rozhodující vliv na to, která část mozku převezme kontrolu nad specifickými funkcemi, jako je řeč a emoce.
U pravorukých lidí levá strana mozku obvykle kontroluje řeč a jazyk a pravá strana kontroluje emoce. U levorukých lidí je to často opačně a vědci soudí, že je za to odpovědný právě gen LRRTM1. Domnívají se navíc, že lidem s genem LRRTM1 hrozí vyšší riziko schizofrenie, což je nemoc spojená obvykle s funkcí mozku.
Vedoucí výzkumu Clyde Francks z oxfordského střediska pro výzkum lidské genetiky uvedl, že dalším krokem nyní bude zjistit další vliv genu na mozek.
„Doufáme, že výsledky studie nám pomohou pochopit, proč se mozek vyvíjí asymetricky,“ řekl.
Levorucí lidé by se ale podle něho neměli děsit toho, že je mezi levorukostí a schizofrenií nějaké spojení.
„Mnoho věcí ovlivňuje to, že je u někoho větší pravděpodobnost rozvoje schizofrenie a velká většina levorukých nikdy mít tento problém nebude,“ řekl a dodal, že přesná role nově objeveného genu ještě není známa.
Levorukých je ve společnosti zhruba deset procent. Není pochyb, že mezi levorukými a pravorukými jsou určité výrazné rozdíly.
Například australští vědci loni zjistili, že levorucí lidé při některých činnostech, jako jsou počítačové nebo sportovní hry, rychleji myslí. Francouzští vědci zase upozorňují, že levorucí mohou mít výhodu v ručních soubojích.
Nicméně u levorukých bývá větší riziko některých nemocí a také úrazů.
ČTK