„Systém da Vinci Si by měl nahradit současný robotický systém, který byl pořízen na základě veřejné zakázky od švýcarské společnosti Intuitive Surgicel Sarl v roce 2005,“ sdělil ČTK mluvčí ministerstva obrany Vladimír Lukovský.
Obrana kupuje nový přístroj kvůli tomu, že výrobce ukončil podporu předchozího modelu. Dalším důvodem je přijetí evropské směrnice o omezení nebezpečných látek, kvůli které již podle ministerstva nebude možné provozovat stávající robotický systém. „V rámci ČR jde o jediný robotický systém svého typu, u kterého jsou nasmlouvány úhrady za výkony ze strany zdravotních pojišťoven,“ zdůvodnil Lukovský.
Robota mohou lékaři využít zejména k urologickým operacím a zákrokům na prostatě. Dá se však využít i k operacím srdce a gynekologickým zákrokům. Přístroj byl pojmenován podle slavného renesančního malíře, sochaře a vynálezce Leonarda da Vinciho.
Obrana v poslední době zadává řadu zakázek napřímo, bez výběrových řízení. Koncem září například zadala zakázky na vývoj technologií v hodnotě 372 milionů korun státním podnikům Vojenský výzkumný ústav, Vojenský technický ústav a Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Více než 150 milionů také úřad vynaloží za úpravy a modernizace programového vybavení počítačových systémů.
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).