Na spojení evropského lázeňství se stále populárnější čínskou medicínou chce za tři roky lákat Jihomoravský kraj. Jak už Brněnský deník Rovnost informoval, čínská provincie Chepej projevila zájem podílet se na stavbě obrovského areálu v Pasohlávkách na Brněnsku. Podle jihomoravského hejtmana Michala Haška jsou jednání zatím úspěšná.
O podobě centra zástupci kraje a Pasohlávek naposled s čínskou stranou jednali předevčírem na pražském Summitu ministrů zdravotnictví šestnácti zemí střední a východní Evropy a Číny. „Jednání komentovat nebudu, ale věřím, že jejich výsledek bude dobrá zpráva pro kraj i Pasohlávky,“ je optimistický hejtman Hašek.
Dodal, že konkrétní podmínky budou jasné v září. Hejtman počítá, že centrum zaměstná několik set lidí,většinou z jižní Moravy. Specialisté, kteří zaučí další personál, zřejmě přijedou z Číny.
Už nyní z čínských zkušeností čerpá třeba první česká klinika čínské medicíny, kterou včera otevřeli v Hradci Králové. Oblíbenost čínských léčebných metod roste také na jižní Moravě. Potvrzuje to třeba Věra Maníková z brněnského studia Koré, které se zaměřuje na bylinnou léčbu, akupunkturu a omlazující procedury. „V porovnání s loňskem jsem zaznamenala mnohem větší zájem. Lidé hledají alternativu, protože už nejsou spokojení s léčbou, kterou jim nabízí současný systém,“ zdůvodnila.
Pokud se strany domluví, lázně začnou fungovat v roce 2018. „Předpokládáme klientelu hlavně z České republiky a střední Evropy, samozřejmě nevylučuji ani čínské hosty,“ přiblížil Hašek.
Analytik Michal Kozub si myslí, že nový komplex nebude mít o zájemce nouzi. Ani o zahraniční hosty. Připomněl, že třeba lázně Sanatorium Klimkovice na Ostravsku se těší velké oblibě návštěvníků z arabských zemí. „I komplex v Pasohlávkách může prosperovat. Jen jde o správnou propagaci,“ je přesvědčený.