Ovšem i pro chlapce a muže jsou HPV nebezpeční, napsala v odborném časopise Nature britská patoložka Margaret Stanleyová z Cambridgeské univerzity. Virus totiž může způsobovat i další typy rakoviny, včetně rakoviny penisu.
O rozšíření očkování proti HPV mezi chlapci podle DPA již delší dobu usiluje i nositel Nobelovy ceny Harald zur Hausen (76) z německého centra pro výzkum rakoviny v Heidelbergu.
„Pokud skutečně chceme významně snížit počet všech virů nebo je zcela vymýtit, může se to podařit jen, když budou očkována obě pohlaví,“ prohlásil v rozhovoru pro DPA zur Hausen, který v roce 2008 dostal Nobelovu cenu za objev, že papilomaviry mohou způsobovat rakovinu děložního hrdla.
„Předpokládá se, že (HPV) jsou hlavní příčinou u pěti procent všech typů rakovin člověka,“ uvedla Stanleyová.
Nejčastěji se HPV nakazí lidé ve věku 18 až 25 let. Nejčastější komplikací spojenou s nákazou HPV jsou genitální bradavice. Na životě sice neohrožují, jako rakovina čípku nebo penisu, ale velmi zásadně snižují jeho kvalitu, narušují intimní život a partnerské vztahy. Genitálními bradavicemi trpí asi jedno procento dospělých.
V ČR od dubna tohoto roku začaly třináctiletým dívkám hradit očkování proti rakovině děložního čípku zdravotní pojišťovny. Lékaři však radí očkování i ostatním, na které se bezplatná vakcinace nevztahuje. Očkovat by se podle nich měli i chlapci, protože právě oni při sexu ženu nakazí.
V Česku se očkuje od roku 2007, očkováno je zhruba 14 procent žen plodného věku. Rakovinou čípku děložního ročně onemocní v Česku až 1200 žen, z nich 400 zemře.