Od první multiviscerální transplantace uplynul rok

4. 1. 2016 10:23
přidejte názor
Autor: Redakce

Přesně před rokem provedl Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) vůbec první multiviscerální transplantaci v České republice, potažmo střední a východní Evropě. Tehdy šedesátiletému pacientovi transplantovali lékaři při této operaci 5 orgánů najednou, a to včetně tenkého střeva.




Zákrok trval více než 10 hodin. Vůbec poprvé při něm navíc lékaři transplantovali tenké střevo. Dnes, rok po náročném výkonu, se pacientovi daří výborně, dochází do IKEM na pravidelné kontroly a postupně se vrací do normálního života.

V poslední chvíli

Šedesátiletému muži diagnostikovali lékaři před 6 lety cirhózu jater, kterou zapříčinilo autoimunitní onemocnění. Před 3 lety se začal jeho stav rapidně zhoršovat. Několikrát týdně musel navíc do nemocnice, kde mu vždy několik hodin odebírali z břišní dutiny tekutinu. V posledním roce se jeho zdravotní stav natolik zhoršil, že byl navržen jako kandidát transplantace jater. Z následujících vyšetření ovšem vyplynulo, že ta samotná nemůže jeho stav vyřešit. Proto lékaři rozhodli o zařazení k tzv. multiviscerální transplantaci. Pacientovi tehdy zbývalo několik měsíců života.
Trvalo týdny, než se našel vhodný dárce. Náročný byl již samotný odběr orgánů od zemřelého dárce, který rovněž do té doby nebyl nikdy v Česku proveden. Následovala několikahodinová transplantace. „V první části transplantace bylo nejprve nutné odstranit všechny orgány dutiny břišní, zde jsme nakonec ponechali pouze ledviny a část tlustého střeva. V druhé části operace jsme pacientovi transplantovali žaludek, slinivku s dvanáctníkem, slezinu, játra a tenké střevo. Zákrok trval celkem 10 hodin, složitost výkonu vyplývala z celkově těžkého stavu pacienta. Výkon musel být proveden co nejrychleji, abychom zabránili poškození odebraných orgánů ‚studenou ischemií‘, současně bylo nutné postupovat velmi opatrně, abychom pacienta neohrozili vykrvácením během operace. Dutinu břišní jsme následně ponechali jen provizorně uzavřenou, pacienta v umělém spánku. Dva dny po první operaci jsme tak mohli na sále zkontrolovat vitalitu všech transplantovaných orgánů,” říká přednosta Kliniky transplantační chirurgie doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph. D., FRCS.

Výjimečné zákroky

Dnes, rok po výkonu, může pacient slavit pomyslné „druhé narozeniny“. Jen díky tomuto, do té doby v Česku neprovedenému zákroku, žije. „Zrovna o víkendu jsme měli doma oslavu, dokonce jsem měl i malý dort se svíčkou. Ještě loni bych ani nevěřil, že mi bude tak dobře. Teď se už těším na svátky s rodinou a taky na vánoční večeři, letos mám totiž od lékařů dovolený dokonce i salát s kaprem, prý si mám jen dávat pozor na kosti,” říká se smíchem muž.
Náklady na multiviscerální transplantaci jsou vzhledem k náročnosti a složitosti výkonu a také dlouhé rekonvalescenci relativně vysoké. „Institut klinické a experimentální medicíny se na tento zákrok a spuštění programu transplantací tenkého střeva připravoval několik let, proto se nám podařilo vyjednat s VZP spolufinancování. Prvních 5 milionů korun dávají oni, cokoli nad tuto částku hradíme z našeho rozpočtu. V IKEM chceme i do budoucna provádět jen jednotky takovýchto transplantací ročně, pouze v případech, že nebude existovat pro daného pacienta jiné řešení. Takto jsme transplantovali tenké střevo už dalším dvěma pacientům, jeden je nyní aktuálně zařazen na čekací listině,” uzavírá ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny MUDr. Aleš Herman, Ph. D.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?