Odborně způsobilý pracovník

9. 3. 2007 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Dotaz: Od 1. ledna 2007 vstoupil v účinnost nový zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách. Vedení našeho ústavu, vzhledem k tomuto zákonu, zrušilo místa ošetřovatelek a sanitářek.


Všechny tyto zaměstnance vedení přeřadilo na základě dodatku k pracovní smlouvě na pracovní místa „pracovník sociální péče“ a snížilo současně i platovou třídu. Teď chce po všech pracovnicích, aby si udělaly rekvalifikační kurz na toto pracovní místo. Některé zaměstnankyně však už dříve absolvovaly kurz na sanitářky, přičemž některé kurzy jsou akreditované. Tyto kurzy nám však vedení nechce uznat s tím, že tyto kurzy nesplňují kritéria pro kurz „pracovník sociální péče“ a odvolává se na ustanovení § 116 odst. 6 a § 37 prováděcího právního předpisu č. 505/2006 Sb. Předpokládám, že vedení vašeho ústavu nerušilo pracovní místa ošetřovatelek a sanitářek z důvodu, že vstoupil v účinnost nový zákon o sociálních službách, ale z důvodu, že se změnila skladba klientů nebo obsah či rozsah služeb poskytovaných vaším ústavem. Od 1. ledna 2007 ten, kdo vykonává v zákoně č. 108/2006 Sb. uvedené činnosti, je pracovníkem v sociálních službách a musí mít předepsanou kvalifikaci, resp. musí být odborně způsobilý. Ten, kdo není odborně způsobilý, nesplňuje předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon práce sjednané v pracovní smlouvě a zaměstnavatel mu může dát v souladu s § 52 písm. f) zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, výpověď. Podle § 116 odst. 5 zákona o sociálních službách je akreditovaný kvaliř kační kurz kurzem, kterým se získává kvaliř kace k výkonu povolání pracovníka v sociálních službách.

Pro výkon přímé obslužné péče a pečovatelskou činnost není třeba absolvovat akreditovaný kvaliř kační kurz, pokud zaměstnanec má odbornou způsobilost k výkonu povolání ošetřovatele podle § 36 zákona č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních), v platném znění; základní výchovnou nepedagogickou činnost je oprávněn vykonávat i ten, kdo získal odbornou způsobilost k výkonu povolání ergoterapeuta podle § 7 zákona č. 96/2004 Sb. Obsahové okruhy kvalifikačního kurzu pro pracovníky v sociálních službách jsou uvedeny v § 37 vyhlášky č. 505/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách. Obecná část kurzu obsahuje tyto tematické okruhy:

a) úvod do problematiky kvality v sociálních službách, standardy kvality sociálních služeb, b) základy komunikace, rozvoj komunikačních dovedností, asertivita, metody alternativní komunikace, c) úvod do psychologie, psychopatologie, somatologie, d) základy ochrany zdraví, e) etika výkonu činnosti pracovníka v sociálních službách, lidská práva a důstojnost, f) základy prevence vzniku závislosti osob na sociální službě, g) sociálně právní minimum, h) metody sociální práce.

Zvláštní část kurzu pak obsahuje tyto tematické okruhy:

a) základy péče o nemocné, základy hygieny, úvod do problematiky psychosociálních aspektů chronických infekčních onemocnění, b) aktivizační, vzdělávací a výchovné techniky, základy pedagogiky volného času, c) prevence týrání a zneužívání osob, kterým jsou poskytovány sociální služby, d) základy výuky péče o domácnost, e) odborná praxe, f) krizová intervence, g) úvod do problematiky zdravotního postižení, h) zvládání jednání osoby, které je poskytována sociální služba, jestliže toto jednání ohrožuje její zdraví a život nebo zdraví a život jiných fyzických osob, včetně pravidel šetrné sebeobrany.

Minimální rozsah kurzu je celkem 150 výukových hodin, přičemž zvláštní část kurzu činí minimálně 80 výukových hodin. Počet výukových hodin jednotlivých tematických okruhů zvláštní části kurzu se stanoví s přihlédnutím k odbornému zaměření účastníků kurzu, jejich pracovnímu zařazení a druhu sociální služby, kterou poskytují. Podle § 40 vyhlášky č. 505/2006 Sb., se za akreditovaný kvaliř kační kurz považuje také kurz uskutečněný přede dnem 1. ledna 2007 vzdělávací institucí, akreditovanou podle předpisů o zaměstnanosti, pokud obsah a rozsah tohoto kurzu byl srovnatelný s požadavky uvedenými v § 37, a akreditovaný kvaliř kační kurz v oboru všeobecný sanitář podle § 42 zákona č. 96/2004 Sb., uskutečněný přede dnem 1. ledna 2007.

Účast v akreditovaném kvaliř kačním kurzu je zvyšováním kvaliř kace podle zákoníku práce, neboť podle § 205 zákoníku práce je účast na školení jiná forma přípravy nebo studium, v nichž má zaměstnanec získat předpoklady stanovené právními předpisy nebo požadavky nezbytné pro řádný výkon sjednané práce, které je v souladu s potřebou zaměstnavatele, zasahuje-li do pracovní doby, překážkou v práci na straně zaměstnance, za kterou přísluší náhrada mzdy nebo platu. Nejsou-li dohodnuta nebo stanovena vyšší nebo další práva, přísluší zaměstnanci od zaměstnavatele při zvyšování kvaliř kace podle § 232 zákoníku práce pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu v nezbytně nutném rozsahu k účasti na vyučování, výuce nebo školení.

Uzavře-li zaměstnavatel se zaměstnancem v souvislosti se zvyšováním kvaliř kace kvaliř kační dohodu podle § 234 zákoníku práce, je její součástí zejména závazek zaměstnavatele umožnit zaměstnanci zvýšení kvaliř kace a závazek zaměstnance setrvat u zaměstnavatele v zaměstnání po sjednanou dobu, nejdéle však po dobu 5 let, nebo uhradit zaměstnavateli náklady spojené se zvýšením kvaliř kace, které zaměstnavatel na zvýšení kvaliř kace zaměstnance vynaložil, a to i tehdy, když zaměstnanec skončí pracovní poměr před zvýšením kvaliř kace.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?