Odborníci: Poruchy dýchání ve spánku mohou ohrozit léčbu kardiaků

17. 2. 2014 8:03
přidejte názor
Autor: Redakce
Poruchy dýchání ve spánku neboli spánková apnoe může negativně ovlivňovat léčbu u pacientů s kardiovaskulárními onemocněními. Vyplývá to z nejnovějších výzkumů, informoval ČTK vedoucí lékař kardiovaskulárního spánkového centra při brněnské nemocnici u sv. Anny Tomáš Kára. Problém pacientů by podle něj měla výrazně zlepšit spolupráce svatoanenského centra s americkou Mayo Clinic, která je jedním z nejlepších světových zařízení na tuto problematiku.


Poruchami dýchání ve spánku podle současných výzkumů trpí třetina až polovina lidí s onemocněním srdce. „U většiny však nejsou tyto problémy diagnostikovány, což může negativně ovlivnit úspěšnost léčby i prognózu pacientů. Věříme, že díky těsné spolupráci s odborníky z Mayo Clinic zajistíme našim pacientům přístup k nejmodernějším možnostem léčby,“ uvedl Kára.

Svatoanenské kardiovaskulární centrum vzniklo v těsné spolupráci s Mayo Clinic a stalo se tak jedním z prvních pracovišť v Evropské unii, které se specializuje na diagnostiku a léčbu spánkové apnoe u pacientů s onemocněními kardiovaskulárního systému.

Podle přednostky I. interní kardioanalogické kliniky svatoanenské nemocnice Lenky Špinarové může odhalení poruch dýchání ve spánku značně pomoct. „Včasná diagnostika a léčba spánkové apnoe představuje perspektivní oblast kardiologie, která může dále zlepšit už tak vysokou úroveň léčby kardiovaskulárních onemocnění,“ uvedla Špinarová.

„Širší dostupnost však v našem centru zatím blokuje absence smlouvy se zdravotními pojišťovnami, ale doufáme, že se tento stav brzo změní,“ řekl Kára.

„Všeobecná zdravotní pojišťovna má již uzavřenou smlouvu s Fakultní nemocnicí u svaté Anny v Brně. Ta před několika dny požádala o rozšíření smlouvy i na své Kardiovaskulární spánkové centrum. Vzhledem k tomu, že jde o žádost zařízení na úrovni fakultní nemocnice, rozhoduje o ní automaticky pracovní skupina na Ústředí VZP. Žádostí se bude zabývat v následujících týdnech,“ sdělil mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Podle něj by bylo předčasné spekulovat, jaké bude konečné rozhodnutí. „Nicméně jiná prakticky shodná pracoviště jako například Centrum pro diagnostiku a léčbu poruch spánku a bdění Fakultní nemocnice Brno již smlouvu mají. Bude proto potřeba velmi důkladně posoudit, zda by uzavření smlouvy s druhým takto specializovaným pracovištěm v jednom krajském městě bylo z hlediska hospodaření s veřejnými prostředky účelné,“ dodal Tichý.

Spánkové apnoe zvyšují riziko vzniku poruch srdečního rytmu a mohou přispívat ke vzniku závažných onemocnění včetně infarktu myokardu.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?