„Elektronické cigarety zdaleka nejsou tak neškodnými pomůckami, jak tvrdí jejich výrobci, a mohou vylučovat potenciálně karcinogenní látky. Není to důvod k jejich zákazu, ale k jejich lepší kontrole,“ řekl šéfredaktor listu francouzského státního ústavu spotřeby INC Thomas Laurenceau.
U některých elektronických cigaret je podle časopisu množství některých jedovatých látek dokonce vyšší než u normální cigarety, nejspíš z důvodu příliš rychlého ohřevu. U jiných elektronických cigaret odborníci objevili nežádoucí kovy a antimon.
List také upozorňuje, že popisky u náplní nikotinu pro elektronické cigarety mnohdy uvádějí nižší množství nikotinu, než je skutečnost. Výrobci prý také zamlčují přítomnost některých škodlivých látek v elektronických cigaretách, například některých propylenů.
„Bude nutné brát v úvahu zdravotní rizika spojená s používáním elektronické cigarety,“ uvedl na adresu úřadů prestižní odborný časopis 60 millions de consommateurs.
Francouzská ministryně sociální péče a zdravotnictví Marisol Touraineová již slíbila prosazovat zákaz prodeje elektronických cigaret nezletilým osobám, zákaz jejich užívání na veřejných místech a zákaz jejich reklamy.
Americký tisk minulý týden uvedl, že úřad pro dohled nad potravinami a léky v USA zvažuje zákaz prodeje elektronických cigaret po internetu, aby se nedostaly snadno do rukou nezletilých osob.
Prodej elektronických cigaret v posledních letech ve světě prudce roste. Jsou lákavé pro klasické kuřáky hlavně tím, že jsou zpravidla levnější a slibují zdravotní nezávadnost. Výrobci se ale podle francouzského týdeníku Le Nouvel Observateur zaměřují i na lidi, kteří nikdy nekouřili tabákové výrobky.