Těsná spolupráce odborníků by měla také zrychlit diagnostiku a tím i naději na úspěšné vyléčení, informoval děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a přednosta Interní hematologické a onkologické kliniky Fakultní nemocnice (FN) Brno Jiří Mayer.
Diagnostika a léčba leukemických onemocnění je složitá a nově vzniklé centrum má pomoci shromažďovat dosavadní poznatky, podporovat výzkum nových způsobů léčby a fungovat jako platforma pro odborníky. „Leukemie dělíme na čtyři typy, dva jsou chronické, dva akutní. Příznaky mohou být nespecifické, člověk může mít například častější infekce, zvětšené uzliny nebo postižení kůže,“ řekl Michal Doubek z Interní hematologické a onkologické kliniky FN Brno.
Lékaři diagnostikují zhruba 1000 nových případů leukemií ročně. Stanovení diagnózy od prvních příznaků nemoci trvá obvykle zhruba tři týdny, u některých lidí to může ale být až rok. „Léčba by měla být každému šitá na míru a vyžaduje úzkou spolupráci klinických pracovišť a laboratoří. Příznaky a komplikace spadají do mnoha oborů,“ uvedl Doubek. Leukemické centrum takovou péči umožní. Laboratoře ve FN Brno například umožňují rychlé rozbory krve u akutních případů leukemických onemocnění.
Specialisté z brněnské interní hematologické a onkologické kliniky se v posledním roce podíleli na tvorbě celoevropských doporučení pro diagnostiku a léčbu všech čtyř hlavních typů leukemie. Pracoviště je podle mluvčí Masarykovy univerzity Terezy Fojtové jediným v ČR, jehož postupy byly uznány jako standardy pro léčbu leukemie v mnoha zemích.