Praha - Největší nárůst dopadl opět na důchodce. Na dnešním setkání s novináři to řekl odborník na lékovou politiku Josef Suchopár.
V prvním čtvrtletí doplatil každý důchodce na léčbu průměrně o 100 korun měsíčně více než zaměstnanec. Ve druhém čtvrtletí to bylo již o 120 korun měsíčně více, poznamenala výkonná ředitelka Mezinárodní asociace farmaceutických společností Jana Mikotová. Průměrné měsíční výdaje zaměstnance v 1. čtvrtletí činily zhruba 153 korun, ve druhém čtvrtletí to bylo o deset korun méně.
Meziroční nárůst soukromých výdajů na zdravotnictví byl v 1. čtvrtletí největší od roku 1995, upozornil Suchopár. Nižší růst ve 2. čtvrtletí si vysvětluje právě tím, že začátkem roku výdaje lidí na volně prodejné léky, léky na předpis, zdravotnické prostředky a další platby u lékaře rostly více než obvykle.
Suchopár také upozornil na vyhlášku ministerstva zdravotnictví, která platí od srpna a která podle něj obsahuje značné množství pochybení. Je v ní například uvedena řada léčivých látek, které se již nevyrábějí. Obsahuje prý také údaje o plné úhradě 673 léků, které v době, kdy začala vyhláška platit, nemohly být plně hrazené, a naopak neobsahuje údaje o plné úhradě nejméně 1326 léků.
Způsobeno je to podle Suchopára například tím, že některým lékům uvedeným ve vyhlášce byla ještě před jejím vstupem v platnost zrušena registrace. Jako příklad uvedl lék Troparin, který není v ČR registrován od října 2005. Dále jsou ve vyhlášce uvedeny léky, které byly přeregistrovány a pouze se doprodávaly. Totožné medikamenty s novou registrací do vyhlášky ale zařazeny nebyly. Problém nastal také v případech, kdy vypršela platnost nižší ceny, kterou u některých léků distributoři dojednali s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Novela se podle Suchopára chystá k 1. dubnu 2007.
Vyhlášku podepsal bývalý ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Nechal upravit úhrady z léků z pojištění, aby pojišťovny zaplatily o dvě miliardy korun méně. Marže byla změněna tak, aby lidé na levnější přípravky dopláceli o něco více, u drahých měly doplatky naopak klesnout. Podle Suchopára SE ale úspory dosáhly zejména kvůli zvýšení doplatků ze strany pacientů a prostřednictvím snížení cen výrobců léků.
ČTK