Odchod hlenové zátky může signalizovat blížící se porod. Jak vypadá a k čemu slouží?

20. 5. 2021 7:30
přidejte názor

Pokud se blíží termín vašeho porodu, jistě přemýšlíte o všem, co s touto událostí souvisí. Jednou z věcí, na které by každá nastávající matka měla být připravená, je odchod hlenové zátky, což je hustá rosolovitá tekutina, jež chrání miminko před veškerými škodlivinami. Prozradíme, kdy značí ochod hlenové zátky porod, zda je nutné okamžitě vyrazit do nemocnice a jak hlenovou zátku odlišit od plodové vody.

Co je hlenová zátka?

Co se dozvíte v článku
  1. Co je hlenová zátka?
  2. Jak vypadá hlenová zátka?
  3. Kdy a jak dlouho odchází hlenová zátka?
  4. Odchod hlenové zátky a porod
  5. Hlenová zátka, nebo plodová voda?
  6. Co se děje po odchodu hlenové zátky?
  7. Jak poznat blížící se porod?

Jedná se o shluk cervikálního hlenu, který se postupně tvoří od samého počátku těhotenství. Jakmile dojde k oplodnění vajíčka, děložní čípek začne vylučovat rosolovitou tekutinu, která má za úkol udržovat oblast dělohy vlhkou a dobře chráněnou. Vznikající hmota pak vyplní cervikální kanál děložního čípku, čímž vznikne hlenová zátka.

Díky tomu, že je hlenová zátka poměrně hustá, dobře utěsňuje děložní čípek a chrání plod, který se v děloze postupně připravuje na porod. Obsahuje totiž protilátky (imunoglobuliny a antimikrobiální peptidy), které dovnitř nepropustí žádné bakterie ani infekce a zároveň brání čípek před jakýmkoliv poraněním. Společně s plodovými obaly tak hlenová zátka tvoří jakousi ochrannou bariéru.

Ačkoliv si mnohé nastávající maminky myslí, že děložní krček produkuje hlen pouze v průběhu těhotenství, opak je pravdou. K tvorbě hlenu totiž dochází také během menstruačního cyklu, ovšem s rozdílem v množství a konzistenci. Na začátku cyklu hlen většinou brání průniku spermií, během plodných dnů ovšem zvyšuje jejich životnost a urychluje jejich přechod skrze děložní hrdlo.

Jak vypadá hlenová zátka?

Spousta žen si láme hlavu s tím, jak poznám hlenovou zátku, až dojde k jejímu odchodu, a zda si toho vůbec stačí všimnout. Za normálních okolností je hlen čirý, hustý a lepkavý. Svou konzistencí nejvíce připomíná gel a díky tomu rozhodně nehrozí, že by si ji nastávající matka mohla splést s plodovou vodou, která vypadá úplně jinak.

Jakou má hlenová zátka barvu? Důležité je hned zkraje poznamenat, že se její vzhled může u každé ženy lišit. Ve většině případů mívá krémové až bíložluté zbarvení, ale někdy může být hlenová zátka smísená s krví, a tím pádem pak vytváří růžové pruhy. Neobvyklý samozřejmě není ani béžový či hnědý odstín hlenu, který by neměl pacientky nijak znepokojovat.

Kdy a jak dlouho odchází hlenová zátka?

Mnohé nastávající rodičky také zajímá, jak dlouho hlenová zátka odchází a zda může tento interval trvat i několik dnů. To je ovšem stejně jako barva hlenu značně individuální. Zátka může odejít najednou, ale výjimkou nejsou ani případy odchodu po částech během několika hodin nebo dnů, přičemž některé ženy tuto skutečnost vůbec nezaznamenají.  

Hlenová zátka se při odchodu může jevit jako krvavý výtok růžové, červené či hnědé barvy, kterého si žena všimne na spodním prádle nebo třeba na toaletním papíru. Některé pacientky pak mohou zaznamenat odchod hlenové zátky po vyšetření, kdy lékař před porodem kontroluje otevírání děložního hrdla. Může ale odejít také po pohlavním styku nebo až během porodu spolu s plodovou vodou.

Všimly jste si před porodem odchodu hlenové zátky?

Odchod hlenové zátky a porod

S tím, jak se porod postupně přibližuje, se mění také rovnováha ženských hormonů. V konečné fázi vývoje plodu stoupá hladina estrogenu, což vede k tomu, že se hlenová zátka začne pomalu ztenčovat, děložní čípek měkne a rozšiřuje se. Ženy pak mohou zaznamenat výtok bez zápachu, přičemž někdy hlenová zátka odchází postupně, ale může tělo opustit i najednou.

Když hlenová zátka odejde, celou řadu těhotných žen to vyděsí, protože se domnívají, že je nejvyšší čas sebrat se a vyrazit do porodnice. Ačkoliv odchod hlenové zátky často značí blížící se porod, ve skutečnosti může trvat ještě několik dní, než se miminko narodí. Spíše je dobré brát tuto situaci jako znamení, že se postupně otevírá děložní hrdlo a k porodu se pomalu schyluje.

Doba, která uplyne mezi odchodem hlenové zátky a samotným porodem, může být u každé ženy úplně jiná. Zatímco některé přivítají své dítě na světě během několika málo hodin či dnů, jiné mohou na své miminko čekat ještě několik týdnů. Právě proto je dobré soustředit se také na další příznaky, které mohou blížící se porod signalizovat, a nespoléhat se pouze na odchod hlenové zátky.

Hlenová zátka, nebo plodová voda?

Nastávající maminky se často bojí, že nebudou schopné rozlišit, zda se jedná o odchod hlenové zátky, nebo už došlo k odtoku plodové vody. Takové obavy ale rozhodně nejsou na místě. Plodová voda totiž bude na rozdíl od hutné hlenové zátky tekutá, řídká a čirá, má nasládlou vůni a někdy dokonce jemně nazelenalý odstín.

Co se děje po odchodu hlenové zátky?

Marně přemýšlíte, zda okamžitě vyrazit do porodnice, nebo naopak ještě nějakou chvíli počkat? Pokud již nastal odchod hlenové zátky před porodem, ale neobjevily se žádné kontrakce, neodtekla plodová voda a ženu netrápí ani silné krvácení, není nutné nikam pospíchat. Nemusíte se pak bát ani toho, že by miminku hrozila nějaká infekce. Dále ho totiž chrání plodové obaly.

Jestliže se však v hlenu objeví jasně červená krev ve větším množství nebo spolu s hlenovou zátkou odchází krev tmavá, je nutné okamžitě navštívit lékaře. Zatímco jemné stopy krve mohou signalizovat popraskání cév, výraznější krvácení nebo další obtíže by mohly značit předčasný porod či jiné zdravotní komplikace, které není radno podceňovat.

Jak poznat blížící se porod?

Že se skutečně schyluje k porodu, může nastávající matka poznat hned podle několika různých znamení. Jedním z nich je odchod hlenové zátky a bolest v podbřišku, která souvisí s kontrakcemi. Ty jsou na rozdíl od poslíčků pravidelné, začínají jako tlumená bolest v oblasti kříže a postupně nabývají na intenzitě. Stahy se poté prodlužují a jsou stále častější.

Pokud jste si jistí, že nastávající matka opravdu zažívá kontrakce a nejedná se pouze o falešné poslíčky (Braxton-Hicksovy kontrakce), je nutné změřit, jak dlouho trvají, kolik času mezi nimi uplyne a zda se opakují v pravidelném rytmu. Silné a pravidelné kontrakce jsou totiž typickou známkou porodu, a jestliže se střídají po pěti minutách, je načase vyrazit do porodnice.

Další možné známky blížícího se porodu:

  • pokles dítěte v děloze směrem dolů,
  • změny na děložním čípku,
  • lehké špinění a odchod hlenové zátky,
  • tupá bolest v dolní části zad,
  • intenzivní tlak kolem pánve,
  • velký tlak na konečník,
  • odtok plodové vody.

Zdroje: rodicov.cz, maminka.cz, porodnice.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?