Oddělení siamských dvojčat v USA bylo úspěšné

9. 8. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Lékaři v americkém Salt Lake City úspěšně dokončili oddělení siamských dvojčat a také následné plastické operace, které zacelily tkáně na jejich tělíčkách. Šlo o unikátní, mnohahodinový operační maraton, protože děvčátka měla jen jednu společnou ledvinu a jeden pár nohou, společné tlusté střevo a některé další orgány...


uvedla agentura AP.

Když lékaři v pondělí v noci místního času oznámili, že dívky Kendra a Maliyah Herrinovy byly odděleny, jejich rodiče se rozplakali. „Bylo to velmi emociální,“ prohlásil otec dívek Jake Herrin. „Byly statečnější než my. Šly na operaci se zářivým úsměvem a říkaly všem: 'Zítra už budeme oddělené!',“ dodal o dívkách.

„Šlo to skvěle, nebyl žádný problém,“ uvedla Rebecka Meyersová, která je šéfkou dětské chirurgie v nemocnici, v níž zákrok proběhl.

Po oddělení byly holčičky převezeny na různé operační sály, kde probíhaly dodatečné plastické operace. Na těchto úkonech bylo mimořádné to, že je lékaři jsou zvyklí vykonávat u běžných pacientů, nikoli u čerstvě oddělených siamských dvojčat, kterým chybí některé důležité orgány.

Lékaři nechali každé z dívek jednu nohu a Kendře jedinou společnou ledvinu. Maliyah je tak nyní závislá na dialýze, což by mělo trvat tři až šest měsíců. Pak už by měla být dost silná na to, aby jí lékaři mohli transplantovat ledvinu od její matky Erin Herrinové.

Experti už rozdělili i játra, která měla dvojčata společná, a tlusté střevo a vytvořili dva močové měchýře. Ve vhodnou dobu dostane každá z dívek místo chybějící nohy protézu. V současnosti jsou holčičky ve stabilním stavu v umělém spánku, na jednotce intenzivní péče by měly zůstat ještě nejméně týden, pokud bude hojení probíhat podle předpokladů.

„Budeme mít s oběma dívkami ještě značné starosti. Největší starosti u Maliyah nám dělá dialýza, protože ta je u tak malých dětí nebezpečná, u Kendry nám dělá starosti nový konečník, který jsme jí museli vytvořit,“ uvedla Meyersová. Ukázalo se totiž, že Kendra má málo kůže a svaloviny, aby šlo nový konečník vytvořit bez problémů. Musela být proto použita umělá pokožka.

Tým lékařů tvořilo šest chirurgů, dva anesteziologové, jeden rentgenolog, dva urologové a 25 až 30 dalších asistentů.

„Když jsme do této operace šli, věděli jsme, že nad našimi dětmi bdí andělé, cítili jsme to,“ řekla matka dívek. Modrooká dvojčata s pískovými vlásky se narodila v jakémsi společném objetí obličeji k sobě.

Siamská dvojčata připadají na každých 50.000 až 100.000 porodů. Asi jen pětina z nich přežije a je schopna podstoupit oddělení. Lékaři je většinou operují, když jsou stará půl roku až rok, v tomto případě však vzhledem ke společným ledvinám čekali až do čtvrtého roku věku, protože právě transplantace ledvin a dialýzy snášejí malé děti špatně.

Lékaři připravovali dívky na operaci již od 23. června. Do jejich těl tehdy poprvé vpravili 17 rozpínavých balonků naplněných solným roztokem. Balonky rozšíří objem kůže a svalů, které pak chirurgové použijí na uzavření ran po operaci.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

BOHUMIL KADLEC

Je to obrovsky uspech, co dokaze operacni tym se zdravotnickym personalem atd. Patri jim hluboka ucta a dik,obdiv co dokazali …

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?