Odříhnutí po kojení
Proč by si dítě mělo odříhnout? Říhnutí po kojení napomáhá lepšímu trávení, jelikož se jím uvolní část vzduchu, kterou miminko spolykalo při krmení. Odkrknutím tedy předejdete bolestem bříška vašeho potomka. Odříhnutí je pro děti nejdůležitější v prvních měsících života, jelikož břišní stěna ještě není dostatečně silná, aby si zvládla poradit s přebytečným vzduchem.
Odříhnutí po každém kojení není podmínkou, jelikož někdy se děti napijí méně nebo pomaleji, tím pádem spolykají méně vzduchu. Pokud si tedy vaše ratolest nemá co odříhnout, je zbytečné ho držet v poloze příliš dlouho. Zpravidla by si vaše dítě mělo ulevit nejdéle do dvaceti minut.
Jak správně odříhnout vaše dítě?
Aby si vaše miminko dokázalo správně odříhnout, je potřeba zvolit správnou polohu dítěte. Nezapomeňte dát dítěti dostatek času, jelikož odříhnutí obvykle trvá 10 až 20 minut. Vzhledem k tomu, že odborníci doporučují více vhodných poloh pro odříhnutí, můžete vyzkoušet všechny a zjistit, která je pro vašeho potomka nejpohodlnější.
Měly by být psychedelické látky povoleny?
Polohy pro odříhnutí
- Poloha na pejska
- Poloha na tygříka
- Poloha přes rameno
- Poloha tváří v tvář
Poloha na pejska
Při této poloze by se žena měla usadit na židli či křeslo a zády se pevně opřít do opěrky. Následně je potřeba mít jednu nohu vyvýšenou, čehož lze docílit přeložením jedné nohy přes druhou nebo opřením o podložku. Dítě si položíte přes stehna tak, že hrudník má opřený o vyvýšenou nohu a spodní část těla o druhou nohu. Miminko jednou rukou přidružujete a druhou rukou hladíte spodní část těla, čímž vyvíjíte mírný tlak, který rychleji uvolní přebytečný vzduch.
Poloha na tygříka
Kromě toho, že tato poloha pomáhá k odříhnutí, je také vhodná k úlevě při nadýmání. Dítě si položíte břichem na předloktí a stejnou rukou ho držíte za stehno. Zády se dítě opírá o vaše tělo, zatímco hlava je volná v ohbí lokte.
Poloha přes rameno
Jedná se o klasickou a asi nejčastěji využívanou polohu pro odkrkávání. Dítě leží celým svým trupem na vaší hrudi, zatímco vy ho jednou rukou přidržujete pod zadečkem a hlavička mu volně spočívá na vašem rameni. V této poloze by měla být žena lehce zakloněná, aby se dítě neocitlo ve vzpřímené poloze.
Poloha tváří v tvář
Jak už ze samotného názvu vyplývá, v této poloze vidíte svému potomkovi do obličeje. Této polohy docílíte tím, že si dítě položíte před sebe na pokrčená předloktí. Vašimi palci ho přidržujete pod rameny a zbývajícími prsty mu podepíráte hlavičku.
Blinkání po kojení
Ublinkávání po kojení bývá způsobeno slabší činností svěrače mezi jícnem a žaludkem, což je u malých dětí naprosto běžné. Pokud si vaše dítě čas od času ublinkne, ale přesto je zdravé a přibývá na váze, není třeba dělat si s tím starosti. Pokud vaše miminko trápí opakovaně silnější zvracení, měli byste se poradit se svým pediatrem.
Dalšími příčinami blinkání může být vodorovná poloha dítěte, nešetrná manipulace s dítětem po kojení, například během přebalování, zvýšená aktivita dítěte a podobně.
Jak zamezit blinkání?
Pokud se vám stává, že si dítě po nakojení ublinkává, můžete ho zkusit nechat odříhnout už během kojení, klidně i dvakrát. Dále zkuste dítě krmit v kratších intervalech, nechávejte ho po nakojení v poloze, aby hlava a horní část těla byla výše než dolní část těla, a při přebalování a převlékání s dítětem manipulujte velmi opatrně.
Zdroj: Nutriklub.cz, Motherclub.cz