Do výroku o vině doplnil, že zdravotník podával heparin, aby dosáhl vlastního vzrušení z krizové situace a následné aktivity nemocničního personálu. Také překvalifikoval původních 17 trestných činů na jeden pokračující trestný čin vraždy spáchaný na 17 lidech.
Zelenka si svůj trest odpyká ve věznici s nejpřísnějším režimem - se zvýšenou ostrahou.
Královéhradecký soud Zelenkovi rovněž uložil zaplatit pozůstalým obětí přes 2,5 milionu korun. Odvolací senát ovšem dnes některé z pozůstalých odkázal s nárokem na náhradu škody na civilní soudy. Šlo například o případy, kdy napadený člověk Zelenkův útok přežil.
Dnešní rozhodnutí je pravomocné, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Zelenka podle spisu podával pacientům heparin od května do září 2006. Pacientům způsobil závažné zdravotní komplikace a zředění krve, někteří lidé vykrváceli.
Odvolací senát podle jeho předsedy Jiřího Lněničky neshledal v postupu královéhradeckého soudu žádné pochybení a dal mu za pravdu téměř ve všem. Jako odpovídající označil i doživotní trest vězení.
„Mám za to, že s podobným případem se od války česká justice nesetkala, aby byl někdo obviněn ze 17 dokonaných (vražd) a pokusů o vraždu,“ uvedl Lněnička.
Sám Zelenka se dnes znovu omluvil všem obětem a jejich rodinám. Řekl, že nikdy netvrdil, že je nevinen, zároveň ale odvolacímu senátu sdělil, že nikdy nechtěl, aby pacienti zemřeli. „Přijmu takový trest, jaký mi bude určen. Spravedlivý trest za to, co jsem udělal. Že jsem začal takhle jednat na našem oddělení ARO,“ prohlásil.
Vrchní soud sice prvoinstanční rozsudek zrušil, učinil tak ale z důvodu, aby upravil právní kvalifikaci Zelenkova jednání. Například do znění rozsudku doplnil, že obžalovaný jednal ve snaze dosáhnout vlastního vzrušení a intenzivního prožitku ze vzniklé riskantní situace a aktivity zdravotnického personálu nemocnice.
To soud označil za zvlášť zavrženíhodnou pohnutku. Podle odvolacího senátu také Zelenka nespáchal 17 trestných činů vraždy, ale pouze jeden pokračující - částečně dokonaný, částečně ve stádiu pokusu.
Zelenkův obhájce Jan Herout a otec obžalovaného Bohumil Zelenka sice v odvolání navrhovali zrušení prvoinstančního verdiktu a vypracování dalších znaleckých posudků, podle odvolacího soud k tomu ale není důvod. Stávající posudky podle Lněničky vypracovali kvalifikovaní odborníci.
Nic na tom nezměnil ani nový posudek z oboru psychiatrie, který nechala vypracovat obhajoba a předložila jej vrchnímu soudu. Podle Lněničky je svým obsahem totožný s již dříve vypracovaným psychiatrickým a psychologickým znaleckým posudkem. „V některých závěrech jde dokonce i ještě dál,“ míní soudce.
Podle obou dokumentů netrpěl zdravotník v době páchání trestné činnosti žádnou duševní chorobou, byl schopen své jednání ovládat a rozpoznat jeho společenskou nebezpečnost. Motiv jeho jednání ovšem nový posudek vysvětloval jinak, než již dříve vypracovaný znalecký posudek.
Podle původních znalců tak jednal proto, aby zmátl lékaře a získal pocit, že je lepší než oni. Podle nového posudku nechtěl pacienty zabít, ale dostat do riskantních situací, což vedlo k jeho vzrušení. Herout přirovnal Zelenku k hasiči - pyromanovi. „Uspokojuje jej to, že může hasit,“ řekl advokát.
Zelenka své jednání již dříve vysvětloval tím, že chtěl zažít „akci“. Zdravotník se ke svým činům několikrát přiznal v přípravném řízení. Při hlavním líčení ale svou výpověď změnil s tím, že heparin podal pěti lidem a u ostatních si podrobnosti nevybavil. K původnímu přiznání jej prý donutili policisté násilím. Soudy mu ale neuvěřily.
„U všech těchto doznání byl přítomen obhájce, který by nepochybně zasáhl, kdyby byl obžalovaný nějak nucen k doznání,“ řekl dnes Lněnička.
K odvolacímu senátu promluvil i otec obžalovaného.
V emotivním projevu, při kterém se jeho syn rozplakal, zpochybnil práci policie, která prý obžalovaného donutila k přiznání násilím. Rovněž řekl, že jeho syn nespáchal všechny skutky, ze kterých jej viní žalobci. Někteří lidé prý na seznam poškozených nepatří.
Kriticky se vyslovil i k práci původních znalců, výtky z jeho úst zazněly i na adresu novinářů. Přítomní lidé z řad poškozených a jejich příbuzní na jeho slova reagovali nesouhlasným kroucením hlavou, padla i ostřejší slova.
Vedení havlíčkobrodské nemocnice podle ředitele Víta Kaňkovského vnímá pravomocný rozsudek jako spravedlivý a jako satisfakci pro pozůstalé po obětech a přeživší poškozené.
„Nadále jsou naši lékaři i vedení nemocnice přesvědčeni, že pro pacienty zákeřně poškozované panem Zelenkou udělali maximum, co bylo v daném čase možné. O tom svědčí i fakt, že řadu pacientů se navzdory činům pana Zelenky podařilo zachránit,“ řekl Kaňkovský ČTK.
ČTK