Zpráva OECD z letošního března o vývoji české ekonomiky obsahuje desítky stránek rozboru situace v českém „plýtvavém“ zdravotnictví.
Na podporu svého stanoviska nechala OECD zpracovat několik scénářů - jak se budou vyvíjet náklady na české zdravotnictví v období do roku 2030, pokud v něm dojde či nedojde k zásadním změnám.
Horší scénáře hovoří o tom, že se výše vybíraného zdravotního pojištění vyšplhá až na 10 procent HDP, což by podle OECD škodilo ekonomice ČR a jejímu hospodářskému začlenění do Evropy.
Prestižní mezinárodní organizace proto české politické reprezentaci doporučuje přijmout některá opatření k účinnější regulaci výdajů na zdravotní péči.
Za největší „zátěž“ přitom označila pražské zdravotnictví s vysokým počtem lůžek i lékařů. |
K hlavním potřebným reformním krokům OECD zařadila redukci akutních nemocničních lůžek a počtu ambulantních specializovaných služeb.
Za největší „zátěž“ přitom označila pražské zdravotnictví s vysokým počtem lůžek i lékařů.
Škrty i v hrazení péče pojišťovnami
Dále OECD doporučuje, aby zdravotní pojišťovny hradily pouze medicínsky plně odůvodněnou péči.
Část úspor by pak měla sloužit tomu, aby se k evropskému průměru přiblížily ceny léčiv i mzdy českých zdravotníků. Z racionalizačních opatření OECD nevynechala ani praktické lékaře.
Pokud by byli donuceni sdružovat své praxe nebo by na smluvní bázi společně využívali personál či další vybavení, péče u nich by mohla být levnější, tvrdí tato organizace ve své zprávě.
(boš),www.Zdravi.Euro.cz, 1.4. 2003
více vZdraví.Euro.cz č. 15