„Pacientka prodělala začátkem letošního roku cévní mozkovou příhodu. To samozřejmě není u tak mladého člověka běžné. Prošla všemi standardními vyšetřeními, která ovšem příčinu vzniku mozkové příhody nevysvětlila. Máme tedy podezření, že jedním z možných důvodů je srdeční arytmie. S jistotou se to dozvíme právě díky monitoru, který jsme jí dnes implantovali,“ uvedl přednosta kardiologické kliniky Miloš Táborský.
Monitor, který olomoučtí kardiologové mladé ženě vložili do mezižeberní oblasti, mohli díky jeho malým rozměrům implantovat pomocí speciální „injekce“. Doposud používané monitory byly až pětkrát větší, a bylo tedy nutné na kůži provést větší řez. „Teď nám stačí jen propíchnout kůži skalpelem a vložit do podkoží monitor, který má délku asi čtyři centimetry a průměr tři milimetry. Výkon je velmi šetrný, netrvá ani deset minut v lokální anestezii a malý řez je lepší i z estetického hlediska, zejména pak u mladé ženy,“ doplnil kardiolog Marián Fedorco.
Pacientka může mít monitor pod kůží až tři roky. Doma má nainstalovánu pacientskou jednotku, která denně odesílá data o činnosti jejího srdce do analytické centrály v Británii. Odtud je pak získávají olomoučtí kardiologové; přenos dat je dobře zabezpečený.
Specializovaný výkon mohli sledovat i další odborníci, byl přenášen prostřednictvím videokonference do velké posluchárny Teoretických ústavů Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.