Naposledy se na tento typ zařízení úřad ombudsmana zaměřil v roce 2009, tehdy našel chyby. Šabatová chce letos a příští rok zkontrolovat asi dvě desítky domovů pro lidi se zdravotním postižením. V neohlášených návštěvách se zaměří například na prostředí a soukromí, bezbariérovost, počet klientů v pokoji, na soukromí při hygieně či režim korespondence. Zajímat ji budou i pravidla pro používání mobilních telefonů, volnost pohybu, používání opatření omezujících pohyb nebo dostupnost personálu.
Poslední systematické návštěvy v těchto zařízeních prováděl ombudsman Otakar Motejl v roce 2009. K nejzávažnějším nedostatkům, které tehdy kritizoval, patřilo to, že klienti nemohli vyslovit nesouhlas se svým umístěním do takového zařízení a nemohli z něj odejít.
Jak uvedla mluvčí, výběr kontrolovaných zařízení není založen na stížnosti, ale je zvolen tak, aby byla pokryta Česká republika i různá velikost zařízení. „Jakmile bude série návštěv ukončena, využije ombudsmanka poznatky ze všech zařízení ke zpracování souhrnné zprávy. Ta jednak popíše současný stav v domovech pro osoby se zdravotním postižením v České republice, poukáže na časté a opakující se nedostatky, ale nabídne i řešení, jak je možné se těchto nedostatků vyvarovat,“ uvedla Hrazdílková.
Podle Registru poskytovatelů sociálních služeb je v České republice 205 domovů pro lidi se zdravotním postižením. Souhrnná zpráva má sloužit i k posílení prevence špatného zacházení v domovech, které ombudsmanka v daném období navštívila.
poznámka