Akce má pomoci ještě víc odbourat obavy těch, kteří se zdráhají jít na vyšetření a mají strach z nemoci samé. Řekl to na tiskové konferenci náměstek pro vědu, výzkum a výuku MOÚ Marek Svoboda. Lidé mohou přijít v sobotu 3. února v 10:00. Den otevřených dveří se ve stejný den koná v Olomouci v Ústavu molekulární a translační medicíny na lékařské fakultě od 13:00.
Mluvčí MOÚ Zuzana Joukalová upozornila, že v Brně je potřeba přijít hned na začátek, protože po úvodním slově ředitele Jana Žaloudíka se zájemci rozdělí do skupin a zaměstnanci je provedou po různých pracovištích. „Lidé se však nemusí registrovat na rozdíl od Olomouce,“ uvedla.
Pracoviště se zájemcům otevřou u příležitosti Světového proti rakovině, který je v neděli 4. února. „Od roku 2000 se výrazně podařilo změnit vnímání rakoviny, ale v menšině stále přetrvává strach z onemocnění, bojí se přijít do nemocnice. Snažíme se přitáhnout širokou veřejnost,“ řekl Svoboda.
Lidé v Brně uvidí nejmodernější přístroje, jako jsou lineární urychlovače, pracoviště nukleární medicíny, mamograf, podívají se, jak se ředí cytostatika.
Na rakovinu ročně umře na světě zhruba osm milionů lidí, v Česku to bylo loni 29.000, počty velice mírně rostou. Je to čtvrtina všech úmrtí v Česku. Výrazně však roste počet nemocných, a tedy i úspěšně vyléčených. „Ročně se v Česku diagnostikuje 94.000 onemocnění a žije mezi námi 542.000 lidí, kteří se vyléčili nebo se aktuálně léčí,“ řekl Svoboda. Růst počtu nádorových onemocnění činí 20 procent za deset let.
Lékaři věnující se léčbě rakoviny se snaží stále o osvětu, která může pomoci výrazně snížit úmrtnost. „Důležitá je prevence a včasný záchyt. Samozřejmě je naší snahou také účinnější léčba, a tedy podpora výzkumu,“ řekl Svoboda. Výzkum je však velmi náročný a často trvá tak dlouho, že se výsledku výzkumníci někdy ani nedočkají. Lékaři také apelují na zdravý životní styl. Podle nich by mohl snížit výskyt rakoviny až o 30 procent. „Jedná se o kouření, pohyb a zdravé jídlo,“ vyjmenoval klíčové faktory Svoboda.
Připomněl také, že se například stále nedaří zvýšit procento žen, které mezi 25 až 70 lety chodí na pravidelný screening rakoviny děložního čípku, je jich jen 55 procent. Hodně si lékaři slibují od zavedení samoodběrového vyšetření, kdy si žena sama udělá stěr z pochvy a pošle jej do laboratoře. „V pilotním projektu se podařilo úspěšně vyšetřit všechny vzorky a mimo jiné se ukázalo, že čtvrtina žen má vysoce rizikový genotyp,“ řekl Svoboda.
poznámka