„Nebezpečí je podobné jako v Afghánistánu,“ srovnává počet nemocných primář onkologické a radioterapeutické kliniky Jindřich Fínek. Mezi příčiny tohoto neutěšeného stavu patří vliv radonu, kvalita vody v regionu, ale také životní styl.
Na nové přístroje pro onkologii přispěla také Evropská unie a stát. V novém pavilonu využijí například tři nejnovější typy lineárních urychlovačů či nejmodernější magnetickou rezonanci za stovky milionů korun.
Včasná diagnostika rakovinných onemocnění je základním předpokladem úspěšné léčby.
Devět nových přístrojů zlepší a zpřesní především diagnostiku nádorových onemocnění a včasnou léčbu pacientů s rakovinou. Právě proto nemocnice získala i supermoderní rentgenový simulátor za zhruba 20 milionů korun, který slouží k přesnému plánování radioterapie. Lékaři budou využívat i hybridní systém SPECT/CT, jenž spojuje zobrazení metabolické aktivity jednotlivých tkání a anatomické zobrazení pomocí tomografie.
V nemocnici už díky moderním technologiím neexistují klasické rentgenové snímky, vše se pořizuje jen v digitální formě. „Také už prakticky nejde zkazit snímek,“ uvedl přednosta kliniky zobrazovacích metod Boris Kreuzberg.
Ačkoliv vznikl nový pavilon, další parkovací místa v areálu zatím nepřibyla. A to i přesto, že je nemocnice zoufale potřebuje, protože sem budou do nového pavilonu jezdit další stovky nemocných a příbuzných. Nezbytně nutný parkovací dům by podle slov vedení nemocnice a města měl vyrůst v nejbližších dvou letech.