Onkologové chtějí to nejlepší

28. 8. 2006 9:13
přidejte názor
Autor: Redakce
"Předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček svolal na minulý týden tiskovou konferenci, aby oznámil: " Přibylo pacientů, kterým nemůžeme ordinovat některé moderní a nákladné léky." Rathova léková vyhláška, platná od začátku srpna, podle něho nutí lékaře šetřit více, než je zdrávo," píše se v glosáři Týdne...


Moderní drahé léky nemůžeme dát všem pacientům, kterým bychom chtěli, varovali onkologové. Rathovo ministerstvo se bránilo: Klamou a chtějí pomoci farmaceutickým firmám k vyšším ziskům.

Předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček svolal na minulý týden tiskovou konferenci, aby oznámil: “ Přibylo pacientů, kterým nemůžeme ordinovat některé moderní a nákladné léky.“ Rathova léková vyhláška, platná od začátku srpna, podle něho nutí lékaře šetřit více, než je zdrávo. Ministerstvo a Všeobecná zdravotní pojišťovna kontrovaly: Nemocnice budou mít na léky více peněz než loni. Rathova vyhláška změnila obvyklou praxi. Dosud se drahé léky (zjednodušeně nad tři sta tisíc za rok) platily ve zvláštním režimu. Hradily se mimo rozpočet nemocnice, lékař jejich použití předem konzultoval s revizním lékařem pojišťovny. Mohl si být téměř jist, že peníze na drahý lék dostane. Za tyto léky loni VZP utratila asi čtyři z celkem třiceti miliard korun za léky. Teď se budou platit, stejně jako ostatní léky, z celkového balíku peněz pro nemocnici. A lékaři mají strach, že ředitel nemocnice se bude snažit šetřit více než revizní lékař pojišťovny. Navíc se na našem trhu objevilo na dvacet novinek letošního roku. Umožňují účinnější léčbu například v kardiologii, při metabolických poruchách, při cystické fibróze u dětí nebo v onkologii. Nové přípravky jsou však řádově dražší než dosavadní. Konkrétně v onkologii jde například o nové použití léku Herceptin. Dosud se lék, jehož roční užívání stojí zhruba milion korun, podával jen ženám s pokročilým stadiem určitého druhu rakoviny prsu, nové studie nyní ukázaly, že by mohl pomoci také ženám v dřívějším stadiu. To ale znamená (odhadem) pětkrát větší skupinu pacientek a také pětkrát vyšší výdaje. Lékaři by rádi začali všechny drahé novinky ordinovat. Jenže o tom se musejí dohodnout jak s pojišťovnami, které je platí, tak s ministerstvem, jež určuje pravidla a limity rozdělení peněz. Pojišťovny zatím váhají, zda jde o účelnou farmakoterapii a zda je skutečně efekt nových léků o tolik lepší, aby stál za násobně vyšší cenu, a jestli by výrobci neměli cenu takových léků snížit.

Hana Čápová , Týden

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?