Onkologové prý nemohou léčit, jak chtějí, Rath to prověří

4. 8. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Onkologové si stěžují, že nemohou léčit ženy s rakovinou prsu tak, jak by chtěli. Léková vyhláška jim totiž neumožňuje, aby těmto pacientkám dávali lék Herceptin už v první fázi nemoci. Ženy ho mohou dostat až ve čtvrté fázi při metastázách, kdy jim už jen o něco prodlouží život, zatímco v první by je vyléčil...


Ministr zdravotnictví David Rath ČTK řekl, že zřejmě jde o chybu vyhlášky a situaci nechá prověřit.

Připomněl, že pravidla pro nasazení léku stanoví sami onkologové ve své odborné společnosti a doporučují je lékové komisi na ministerstvu. „Nechci tvrdit, že komise nemohla udělat chybu. Prověřím to, a pokud se chyba stala, napravíme ji; pokud ne, je léčba v souladu s odbornými stanovisky,“ řekl.

„Odborná společnost se zcela jednoznačně vyjádřila, aby lék byl pro pacientky i v první fázi onemocnění,“ řekl ČTK předseda onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček, který věří, že v ministerské komisi jen došlo k omylu a ministr vše napraví. „Je to takzvaná adjuvantní léčba, lék se podává v první fázi onemocnění u pacientek, u kterých se předpokládá vyléčení,“ upřesnil.

Podle Olomouckého deníku požádají tamní onkologové Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) o navýšení peněz na léčbu svých pacientek. Podle primáře onkologie Karla Cwiertka totiž nyní ženy, které tuto léčbu chtějí dříve než ve čtvrté fázi onemocnění, musejí počkat, až se jim v těle objeví metastázy, nebo si lék zaplatit samy. Roční léčba stojí tři čtvrtě milionu korun.

Rath ČTK řekl, že pacientky nemusejí na léčbu doplácet. Původně prý sice byla ve vyhlášce „určitá početní chyba“, ta však byla vzápětí opravena. „Oprava vyšla současně s vyhláškou a Herceptin pojišťovny plně hradí,“ uvedl.

Ztížený přístup k léku hrozil také pacientům s leukemií, kteří potřebují lék Glivec. Ministerská komise snížila od srpna u tohoto léku úhrady z pojištění, aby donutila výrobce snížit cenu na výši obvyklou v jiných zemích Evropy. Po řadě jednání výrobce cenu stáhl o šest procent a ministerstvo doporučilo lékárnám a distributorům, aby si na lék vzali jen čtyřprocentní marži, tedy každý dvě procenta, ačkoli by jim jinak náleželo každému pět procent marže.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?