Onkologové začali mapovat, zda kapacity pro léčbu jsou dostatečné

23. 2. 2016 8:30
přidejte názor
Autor: Redakce
V Česku žije přes půl milionu lidí, kteří měli či mají rakovinu, a stále jich přibývá. Česká onkologická společnost (ČOS) začala mapovat, zda kapacity po léčbu jsou dostatečné, nebo se musejí pracoviště vybavit dalšími přístroji a personálem.


„Chtěli bychom do léta mít představu o počtech přístrojů, lůžek, ambulancí, lékařů, sester či laborantů, abychom mohli projednat s ministerstvem zdravotnictví a zdravotními pojišťovnami další rozvoj onkologické péče s ohledem na finanční možnosti,“ předsedkyně ČOS docentka Jana Prausová. Už teď je podle ní zřejmé, že sester a laborantů není přebytek a že bude třeba investovat do nákupu zářičů.

Rakovinou onemocní během života zhruba každý třetí Čech a Češka, každý čtvrtý na ni zemře. Na léčbu rakoviny vydala loni jen Všeobecná zdravotní pojišťovna, u níž je téměř 59 procent obyvatel, 13 miliard korun. Z toho 1,5 miliardy šlo na ozařování zhruba 16.500 pacientů.

Za přispění evropských fondů bylo v ČR vybaveno zářiči a nejmodernější technikou 13 komplexních onkologických center, která jsou základem sítě. Centra se nyní dál vybavují z vlastních zdrojů a dotací. V úterý například otevřou v Brně Centrum fotonové terapie v Masarykově onkologickém ústavu.

Chystaná koncepce onkologické péče počítá se specializací některých center na vzácnější nádory, například neuroendokrinní, jež má relativně málo lidí. Pacienti se tak soustředí na pracovišti, kde mají s léčením jejich nemoci nejvíc zkušeností.

Ze 14 regionů nemá své komplexní onkologické centrum jen Karlovarský kraj. Tamní pacienti se rozdělují mezi centra v krajích Plzeňském, Ústeckém a Praze. Počet komplexních onkologických center by se podle Prausové měnit neměl. Centra by ale měla začít více spolupracovat s regionálními pracovišti.

„Menší onkologie jsou velice potřeba. Konat by se měly společné semináře, společné indikace. Jde o to, aby se biologická léčba dostala ke všem pacientům, kteří ji potřebují, tím, že pracoviště budou pacienty konzultovat a správně předávat do komplexních center,“ řekla Prausová. Interaktivní mapu zařízení podílejících se na péči o onkologického pacienta zveřejnila společnost na svém webu.

Co se týče úrovně léčby, může podle Prausové Česku závidět celý svět. „Naši pacienti dostávají veškerou dostupnou léčbu, která je ve světě, a to v jakékoli linii léčby a zadarmo. To není jinde vůbec běžné,“ řekla. Problém vidí v tom, že řada lidí s nádorem přijde pozdě. „Je to otázka prevence a zodpovědnosti k vlastnímu zdraví. To se Češi budou muset ještě naučit,“ dodala.

Zájem o prevenci zvýšila akce zdravotních pojišťoven, kdy za podpory evropských fondů rozeslaly pozvánky na screening rakoviny střeva, prsu a čípku těm svým pojištěncům a pojištěnkyním, kteří ve stanovené lhůtě na prevenci nebyli. Letos se pozvánky budou rozesílat znovu.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?