Opavští poslanci: odlišné názory na nemocnice

19. 5. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Přeměna nemocnic v akciové společnosti rozproudila diskusi mezi laiky i odborníky. Akciovkou by se od 1. ledna 2006 měla stát opavská i vítkovská nemocnice...


Jaké názory v této citlivé věci zastávají čtyři opavští poslanci?

Antonín Macháček ( ČSSD) se nestaví ke změně nemocnic z příspěvkových organizací na akciové společnosti pozitivně. “ V těchto společnostech podléhá režim obchodnímu zákoníku. Znamená to, že základem konání obchodních společností je vytváření zisku a naše strana není přesvědčena o tom, že zdraví je obchodní artikl,“ říká poslanec Macháček.

Miroslav Krajíček ( ODS) nevnímá nemocnice jako akciové společnosti negativně. “ Myslím, že budou dál zajišťovat zdravotní službu pro občany v souladu s jejich potřebami i požadavky. Ve vzniku akciovek nevidím v tomto směru žádné nebezpečí ani ohrožení poskytované zdravotní péče,“ konstatuje poslanec Krajíček.

Podle Miroslava Opálky ( KSČM) zcela rozkryté tržní hospodářství do zdravotnictví nepatří. “ Pokud přijmeme tezi, že zdraví se stává zbožím, pak jsem pro regulační opatření. Tento zvláštní druh zboží musí být dostupný nejenom plošně, ale i z pohledu finančního zajištění pacientů,“ dodává poslanec Opálka.

Zřízení akciových společností záleží podle Josefa Víchy ( KDUČSL) na rozhodnutí zřizovatele nemocnice. “ Je to logické, protože on za ni v plném rozsahu zodpovídá. Některá fakta, například hospodaření s majetkem nebo struktura akcionářů, hovoří pro zřízení akciové společnosti. Negativní dopad může být v menším přístupu do organizace zvenčí, ať už ze strany státu, zdravotních pojišťoven nebo pacientů, pro možnost podílet se na jejím chodu,“ vysvětluje svůj názor poslanec Vícha.

Nicméně opavská nemocnice už začíná plnit první kroky, jejichž cílem je vznik akciové společnosti k l. lednu příštího roku. Mezi nejbližší patří například zpracování přehledu dodavatelskoodběratelských smluv.

Nemocnice má pro svou činnost oporu v úřednících Moravskoslezského kraje. Na krajském úřadu v Ostravě se minulý pátek uskutečnila porada vedení s řediteli nemocnic s jasným závěrem:

Moravskoslezský kraj nesouhlasí s postojem vlády a chce v přípravách na přeměnu nemocnic v akciovky dál pokračovat. “ Se zákazem vlády se smířit nechceme a ve složitém administrativním procesu předávání zdravotní péče z příspěvkových organizací na akciové společnosti budeme dál pokračovat. Tento nastartovaný proces už přerušit nemůžeme, ani nechceme,“ říká hejtmanův náměstek pro zdravotnictví Jiří Veverka.

Opavský a Hlučínský Deník, Jitka Hrušková

REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

MUDr.Tomáš Rozsíval

Opavská nemocnice už za dobu od svého zrodu po zrušení tzv. oúnzu, prodělala tolik metamorfóz, že tohleto ji určitě nezlomí. Pokud ji povedou lidé důvěryhodní a manažersky zdatní, nechť se to vyzkouší. V žádném případě to nemůže poškodit pacienta! V nemocnici už dnes jsou oddělení, která jsou na vysoké úrovni co do péče o pacienty a úroveň medicíny. Ale jsou tam stále i taková, která, pokud by byla ihned zrušena, tak to nikdo ani nezaregistruje. Přeji Slezské nemocnici všechno dobré i v nové podobě.

MUDr. Radomil Schreiber

„V těchto společnostech podléhá režim obchodnímu zákoníku. Znamená to, že základem konání obchodních společností je vytváření zisku a naše strana není přesvědčena o tom, že zdraví je obchodní artikl,“ říká poslanec Macháček. Pan poslanec asi žije v jiném světě, než já. Pokud společnost chce vytvářet zisk, musí a) maximalizovat příjmy b) minimalizovat náklady. Maximalizovat příjmy bude zkvalitněním služeb pro zákazníka (což je v našem případě pacient),tak aby byl zákazník spokojen a přišel zas (u pacienta samozřejmě, když bohužel případně znovu onemocní) a nešel jinam, resp. doporučil jinému potenciálnímu zákazníkovi. Minimalizovat náklady bude racionalizací hospodaření s výrobními prostředky (záměrně nepoužívám termín „šetřit“, protože je zavádějící a nadměrné šetření někdy více škodí než prospívá, proto termín „racionalizovat“).

Ať mi prosím pan poslanec vysvětlí, co je na tom špatného. Mám soukromou ambulanci. Jsem (kromě dobrého pocitu z dobře vykonané práce a spokojených klientů)zaměřen na vytváření zisku. Když nebudu vytvářet zisk, nebudu mít ani já, ani mé děti co jíst. Proto,abych dosáhl zisku, musím mít spokojené pacienty. Pacient je spokojený tehdy, je-li s ním příjemně zacházeno, je ošetřen včas a kvalitně. CO JE NA TOM ŠPATNÉHO, ŽE MÁM SPOKOJENÉ PACIENTY?! Na rozdíl od státního (dnes patřícího kraji) zdravotnického zařízení, kde pacient čeká na ošetření v čekárně i několik hodin, aby jej „seřvala“ otrávená sestra a pak jej „odbyl“ unavený a zhnusený, špatně placený lékař. (nechci generalizovat, ale i toto se stává…; těm, kteří ošetřuji s úsměvem na rtech a kvalitně i v socialistickém marastu našich státních nemocnic se hluboce omlouvám a klaním).


  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?