Operace srdce v přímém přenosu

9. 11. 2006 8:08
přidejte názor
Autor: Redakce
Operační zákroky na srdci mohli ve středu sledovat v přímém přenosu z operačních sálů olomoucké Fakultní nemocnice (FNO) účastníci semináře nazvaného Kardiointervenční den. Tuto již tradiční akci upořádala I. interní klinika FNO v olomouckém Regionálním centru...


Zákroky ve středu sledovali účastníci Kardiointervenčního dne v Olomouci

Akce se zúčastnilo přibližně 250 lékařů a zdravotních sester především z oboru kardiologie, kardiochirurgie a interního lékařství. Odborníci přitom hovořili o novinkách v léčbě vad srdečních chlopní, nepravidelnosti srdečního rytmu a rovněž o plastikách srdečních tepen při akutním infarktu.

„Jde o tradiční setkání odborných lékařů především z Olomouckého a Zlínského kraje. Letos jsme navíc přidali i sesterskou sekci, neboť i zdravotní sestry se v posledních letech intenzívně věnují postgraduálnímu vzdělávání a mají zájem se v oboru posouvat dál,“ uvedl člen organizačního týmu Marek Richter, který je lékařem na I. interní klinice olomoucké Fakultní nemocnice.

Akce, rozdělená letos do tří bloků, je podle jeho slov výjimečná právě tím, že nabízí účastníkům během semináře možnost nejen sledovat práci na operačních sálech, ale také přímo komunikovat s operatérem.

V každém z bloků mohli účastníci semináře sledovat jeden reprezentativní výkon, který prováděli lékaři na operačních sálech ve FNO, přičemž obraz a zvuk byly přenášeny pomocí digitálního signálu a projektoru přímo do několik kilometrů vzdálených přednáškových sálů.

„Tentokrát jsme se rozhodli věnovat srdečním vadám a jejich řešení pomocí katetru zaváděného přes třísla bez nutnosti otevření hrudníku, což je v některých případech možné a tento zákrok už se dnes používá v praxi běžně. Další operací je takzvaná ablace, tedy malý elektrický šok, kterým se přeruší dráha arytmie a upraví se tak nepravidelnost srdeční činnosti. Posledním výkonem, který účastníci semináře mohli spatřit, byl zákrok na srdeční tepně při akutním infarktu, kdy pomocí stentu - tedy cévní protézky - provádíme plastiku srdeční tepny,“ popsal Richter.

Lékaři v olomoucké Fakultní nemocnici podle něj ročně provedou přibližně dva a půl tisíce diagnostických zákroků při srdečních vadách, kolem jednoho tisíce intervenčních zákroků při arytmiích a zhruba 900 zákroků na srdeční tepně při akutním infarktu.

„Je důležité připomenout, že kardiovaskulární onemocnění jsou v České republice příčinou takřka poloviny úmrtí. Srdeční vady a arytmie zhoršují životní komfort pacienta, mohou paradoxně vést až k srdečnímu selhávání a ohrozit tak člověka i na životě,“ dodal lékař.

Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?