Opilé děti nejsou v ČR nic výjimečného

8. 12. 2015 8:17
přidejte názor
Autor: Redakce
Věk konzumentů drog vytrvale klesá. Každý pátý patnáctiletý pije alkohol pravidelně, oblíbený je stále i pervitin.


„Jdeme na jedno“ už nepatří zdaleka jen do slovníku dospělých. První pivo si do svých 13 let v Česku dalo přes 73 procent dětí. Česká společnost je ke konzumaci alkoholu tak tolerantní, že se spíše pozastaví nad teenagerem, který ještě nikdy nebyl opilý. Se stále rostoucí konzumací drog, ať legálních či nelegálních, klesá v ČR i věk jejich uživatelů.

„Loni jsme zaznamenali 47 700 problémových uživatelů drog, tedy o 2,5 tisíc víc než v roce 2013. Jen pervitin bralo již 36,5 tisíc osob. Přitom v roce 2005 jich bylo 20 500,“ zveřejnil včera výsledky výroční zprávy o stavu drog za rok 2014 šéf Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti Viktor Mravčík.

Důvodem nárůstu konzumace pervitinu je mimo jiné i fakt, že se tato droga rozšířila mimo skupinu tradičních tvrdých uživatelů a dostala se do prostředí klubů. Na tisícovku obyvatel ve věku od 15 do 64 let připadalo loni 6,73 problémových uživatelů. Drogy si píchalo 45 600 osob. Jen v Praze se v roce 2014 začalo léčit z drogové závislosti přes 600 nových pacientů, vesměs ve věku mezi 15 až 19 lety. Přes stovku z nich nedosáhlo ani věku 15 let, většina užívala drogy nitrožilně.

Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila je v ČR ale vysoká i míra užívání legálních drog, tedy tabáku a alkoholu. Kouří 31 procent naší populace nad 15 let, 37 procent mužů a 26 procent žen. Alkohol denně konzumuje 12,5 procenta mužů a žen. Vysoké dávky pravidelně popíjí 170 tisíc lidí.

„Je potřeba, abychom jako jedna z posledních zemí v Evropě udělali něco s redukcí kouření tabáku. Jde o jednu z nejnávykovějších látek a 30 procent Čechů je aktivními kuřáky. Jsou to většinou mladí lidé, kteří začínají s cigaretou v brzkém věku. V alkoholu ve spotřebě na osobu stále trháme přední příčky všech možných světových žebříčků,“ řekl předseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Rostislav Vyzula (ANO) na semináři Jak jsme na tom s tabákem a alkoholem v mezinárodním kontextu. Podle posledních údajů OECD každý Čech vypije za rok až 12 litrů čistého lihu.

Na špici žebříčku konzumace alkoholu je spolu s mladými Dány právě česká mládež. „Až 79 procent šestnáctiletých českých dotazovaných, čili těch, kteří nedosahují věku, kdy by se jim měl prodávat nebo podávat alkohol, uvádělo, že alkohol konzumovali, u chlapců to bylo 81 procent, u dívek 77 procent,“ popsal současnou situaci Ladislav Csémy z Národního ústavu duševního zdraví. Z provedených průzkumů vyplynulo, že více než polovina 16letých alespoň jednou za měsíc vypila pět a více sklenic alkoholu za sebou, což znamená 80 gramů a více čistého lihu. Zřejmý je i stoupající trend častého pití nadměrných dávek, pětina šestnáctiletých pravidelně, zpravidla o víkendech, užívá alkohol způsobem, který je zdravotně rizikový.

Varující přitom je, že u dětí, které začnou pít před 15. rokem, je čtyřikrát vyšší riziko alkoholismu než u osob, které začnou až v jednadvaceti. Přes 95 procent pacientů závislých na alkoholu a dalších drogách započalo s jejich konzumací již před 18. rokem věku. Nadměrné užívání alkoholu v nízké věkové skupině přitom může vést k zaostávání v psychickém, fyzickém a sociálním vývoji. Krom toho, že se zvyšuje riziko rozvoje závislosti, narůstá i pravděpodobnost nebezpečného až kriminálního chování. Podle studie z roku 2013 se u nejmladší skupiny ve věku 15 až 24 let alkohol podílí na úmrtnosti v 15 procentech u mužů a 11 procentech u žen.

Výdaje na prevenci oproti loňsku navíc opět klesly, naopak k nárůstu došlo v nákladech na následnou péči. Odborníci upozorňují, že peněz na péči o duševní zdraví je nedostatek. Do této oblasti plyne jen polovina toho, co v ostatních postkomunistických zemích, a desetina toho, co ve vyspělé Evropě.

Drogy v číslech

- Alkohol si vyzkoušelo 94 procent patnáctiletých.

- 16 procent jich pravidelně kouří.

- 20 procent jich pravidelně pije alkohol.

- 24 procent jich má zkušenost s užíváním konopí.

- Zkušenost s marihuanou má dokonce přes 20 procent dětí do 13 let.

- 99 procent uživatelů kokainu začalo nejdříve s marihuanou, alkoholem nebo tabákem.

- Denně si cigaretu zapálí 24 procent naší populace.

- Rizikových pijáků je v Česku kolem 600 tisíc.

- V celosvětové spotřebě drog skončila ČR druhá za USA, 21,6 procenta Čechů ve věku 15 až 64 let užilo drogu.

(Zdroj: NMSDZ)

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?