Dryml v dopise uvádí, že dceřiné akciovky holdingu, konkrétně náchodská, rychnovská, jičínská, trutnovská a královédvorská nemocnice jsou v úpadku a podle příslušného zákona měly u soudu podat návrh na zahájení insolventního řízení.
„Do dnešního dne se tak nestalo,“ uvedl Dryml.
Připomněl zářijové zasedání krajského zastupitelstva v Hradci Králové, kde zastupitelé odhlasovali devadesátimiliónové navýšení rozpočtu kapitoly zdravotnictví z krajské rezervy, tedy z veřejných prostředků. Senátor tvrdí, že dluhy nemocnic byly způsobeny špatným hospodařením orgánů jak holdingu, tak i nemocnic.
„Opět se z veřejných prostředků, tedy z daní voličů, vyčleňují vysoké částky na pokrytí zbytečných ztrát. Finanční zdroje Královéhradeckého kraje jsou omezené a nelze donekonečna dotovat nemocnice holdingu. Nemohu připustit, aby za jejich špatné hospodaření nebyl nikdo z odpovědných lidí pracovně, hmotně či trestně postižen,“ upozornil Dryml.
Hejtman Franc ve své reakci uvedl, že Dryml svým dopisem především prezentuje příkoří, které patrně utrpěl odvoláním z funkce vicehejtmana a radního pro zdravotnictví. „To by však neměl být důvod vnášet nejistotu do tak citlivé oblasti, jakou je zdravotnictví,“ uvedl hejtman.
Podle Francových slov cesta ke stabilizaci krajského zdravotnictví, pro něž zřízení akciových společností nebylo šťastným rozhodnutím, rozhodně nevede přes bankroty nemocnic a krachy jednotlivých zdravotnických pracovišť.